Výber nápojov súvisí s vekom, zdravotným stavom, životosprávou a pohybovou aktivitou dieťaťa. Základ každého pitného režimu by mala tvoriť neperlivá voda, nad ostatnými nápojmi podávanými deťom by rodičia mali premýšľať.
Mali by sa vyvarovať lacných malinoviek, ktoré síce mávajú príťažlivý obal a relatívne slušnú cenu, ale tejto cene bohužiaľ zodpovedá aj ich kvalita. Väčšinou sú sýtené a obsahujú veľa cukru, konzervačných látok, umelých farbív a sladidiel.
Veľká spotreba týchto nápojov môže viesť až k nadváhe a u geneticky disponovaných detí tiež k zvýšeniu hladiny tuku v krvi alebo cholesterolu v krvi.
Pre pitný režim detí nie je vhodné ani veľké množstvo minerálnej vody, silného čierneho čaju a kávy, bylinkové čaje, ktoré majú výrazné liečebné účinky, ovocné džúsy a šťavy s pridaným cukrom, konzervačnými látkami, umelými farbivami a samozrejme alkoholické nápoje.
Čo deťom podávať?
Deti od 3 rokov môžu striedať vodu s čajom, ovocnou šťavou, nepresladenou ochutenou vodou pre deti alebo s 100 percentnými džúsmi bez pridaného cukru. Džúsy podávané deťom by mali byť kvalitné, teda s vysokým podielom ovocia a vitamínov, bez konzervačných látok, umelých farbív a sladidiel.
Pretože kvalitné džúsy majú vysoký podiel ovocia, obsahujú tomu zodpovedajúce množstvo cukru, na čo by sme mali pri výbere džúsu pre deti prihliadať. Pokiaľ džús nezriedime vodou, môžeme ho deťom podávať napríklad ako zdravú desiatu namiesto jednej z piatich odporúčaných porcií ovocia a zeleniny denne.
Pripraviť im môžete osviežujúcu melónovú limonádu alebo jahodovo broskyňové smoothie. Tieto lahodné zdravé nápoje sú vhodné na bežné osvieženie aj k občerstveniu na detskú oslavu.
Riedené džúsy sú vhodnejšie pre pitný režim a môžu ich piť aj deti bojujúce s nadváhou. Riedením džúsu sa zníži množstvo ovocných kyselín, ktoré môžu spôsobiť zažívacie problémy.
Lepšie výsledky v škole
Tekutiny by deti mali prijímať pochopiteľne aj v škole. Ak im učitelia neumožnia piť v priebehu vyučovania, žiaci by sa mali napiť aspoň pred začiatkom každej vyučovacej hodiny.
Význam príjmu tekutín a ich kladný vplyv na kognitívne výsledky názorne ukazuje štúdia Caroline Edmondsové a Denisa Burforda z katedry psychológie na University of East London.
Vedci skúmali vplyv príjmu tekutín na výsledky v škole medzi 58 deťmi vo veku od 7 až 9 rokov. Realizovali rôzne druhy testov a tie deti, ktoré sa pred testami napili, vykazovali až tri razy lepšie výsledky ako tie, ktoré sa pred testami nenapili.