Bez správnej a dostatočnej imunity podľahneme každej chorobe. Imunita je pre ľudské telo nesmierne dôležitá a určite by sme jej mali venovať svoju pozornosť. V tomto článku si prezradíme, ako imunitu posilniť a udržovať ju v kondícií.
Existujú dokonca autoimunitné ochorenia – súbor zdravotných stavov, pri ktorých imunitný systém nesprávne rozpoznáva vlastné bunky a tkanivá. Namiesto toho, aby chránil organizmus, začne ho napádať.
Ako si vybudovať imunitu
Na začiatku je nutné spomenúť, že ide o beh na dlhú trať. Dobrá imunita sa nedá vybudovať za týždeň. Nemôžeme teda budovanie imunity nechať na poslednú chvíľu. Imunita sa hodí najmä v studených obdobiach, napriek tomu je dobré sa o ňu starať celý rok.
Základ imunity je vitamín C. Pre lepšiu imunitu je teda nutné zvýšiť jeho príjem. Nie je ale vhodné jesť vitamín za vitamínom. Znova opakujem, že ide o beh na dlhú trať, a preto je nutné dodávky vitamínov zvýšiť iba nepatrne ale dlhodobo.
Tiež nie je vhodné zvyšovať príjem vitamínu C v prípade, keď už máme dobrú imunitu a telo má ideálne množstvo tohto vitamínu. Ak totiž dodávky vitamínu preženieme, môžeme si spôsobiť hypervitaminózu. Našťastie sa nedá vitamínom C predávkovať a iba viac zaťažíme svoje telo. Prebytočný vitamín telo vylúči a k ničomu nám nebude.
Ďalej je dôležité imunitu trénovať. To môžeme docieliť napríklad veľmi spomínaným otužovaním. Napríklad pri sprchovaní je dobré mierne ubrať teplotu vody a postupne si zvykať na chladnejšie prostredie. Vďaka tomu si naše telo zvykne na chladnejšie teploty a vydrží oveľa viac.
V čom sa vitamín C nachádza
Vitamín C je vo veľkej miere uložený v zelenine a ovocí. Každý vie, že je tento imunitný vitamín uchovaný v citrusoch (veľakrát až preceňovaný zdroj vitamínu C), tiež sa ale nachádza v ďalších plodoch ako sú napríklad zemiaky, ktoré sú veľkým zdrojom vitamínu C. Tento vitamín sa dá do tela dodávať tiež v iných podobách. Môžeme zvoliť napríklad obohatené rozpustné tabletky, ktoré nám do tela mimo vitamínov dodajú tiež cenné minerálne látky.