Pre všetkých vás, ktorí obľubujú placky rôznych druhov, foriem a chutí prinášame inšpiráciu na ďalší vynikajúci receptík. Tento krát s exoticky znejúcou prísadou „quinoa“. Za týmto názvom sa skrýva tradičné jedlo Inkov a vďaka kompletnej zásobe bielkovín so všetkými ôsmymi esenciálnymi aminokyselinami je mimoriadne vhodné do vegetariánskej kuchyne.
Na jej chuť a vysokú výživnosť sa môžu spoľahnúť ale aj alergici a celiatici, semienka sú totiž bezlepkové a obsahujú minimum alergénov. Quinoa sa vďaka svojim gastronomickým vlastnostiam a spôsobom prípravy považuje za zrno, biologicky ide avšak o semená rastliny z čeľade mrlíkovitých, kam patrí špenát alebo repa.
Tak a teraz hor sa do varenia tejto pochúťky
Recept pre 4 osoby
Potrebujeme:
Na placky:
- 250 g Quinoa
- 1 veľký batát (sladký zemiak)
- 1 konzervu červenej fazule (200 – 400 g, podľa chuti)
- 2 stredne veľké červené cibule
- 4 strúčiky cesnaku
- 1 červenú paprika
- za hrsť petržlenovej vňate
- 1 čajovú lyžičku (sušeného) oregana
- 1 čajovú lyžičku mletej rasce
- šťavu z jedného citróna
- 1 čajovú lyžičku soli
Na mandľový dip:
- 250 g surových mletých mandlí
- 1 strúčik cesnaku
- 3 polievkové lyžice citrónovej šťavy
- 120 ml vody
- 2 polievkové lyžice olivového oleja
- 1/2 čajovej lyžičky soli
- 1 čajová lyžička mletej červenej papriky
Uvaríme Quinoa podľa návodu na obale a taktiež uvaríme sladký zemiak, ktorý následne rozmačkáme ponorným mixérom. Červenú papriku a cibuľku nakrájame na maličké kocky a spolu s pretlačeným cesnakom opražíme na oleji do sklovita.
Vo veľkej nádobe zmiešame všetky potrebné ingrediencie: uvarenú quinoa, rozmačkaný uvarený zemiak, opraženú papriku, cibuľu a cesnak, červenú fazuľu, petržlenovú vňať, koreniny a citrónovú šťavu.
Keď máme všetko dostatočne premiešané, tvarujeme menšie placky, ktoré na rozohriatom oleji opečieme do zlatista. Konzistencia tohto pokrmu je trošku jemnejšia, s plackami je preto potreba manipulovať opatrnejšie, aby sa vám na panvici nerozpadli.
Ak by sa vám s plackami predsa len ťažko manipulovalo, primišeajte do zmesi 3-4 PL strukovinovej múky (cícerovej, hrachovej, šošovicovej,…).
A ako na mandľový dip? Veľmi jednoducho! Všetky potrebné ingrediencie dôkladne zmixujeme ponorným mixérom – et voilà, dip je hotový! Ak by bola konzistencia príliš hustá, pridáme ešte trošku vody.
Placky podávame napr. s rukolovým šalátom a rajčinami, alebo akoukoľvek prílohou, ktorá vám chutí.