Dojčatá sa menia z mesiaca na mesiac. A aj keď vaše bábätko dobre prospieva z kojenia alebo z dojčenskej mliečnej výživy, je potrebné začať s príkrmami.
Začíname s nimi približne od 6 mesiaca, keďže v tomto veku už žiadna potravina sama o sebe neposkytne všetky živiny, ktoré potrebuje. Takmer polovicu denného príjmu energie by mal tvoriť tuk. Veľkú časť dennej dávky tuku prijmú deti z mlieka. Pri príprave príkrmov je však dobré myslieť aj na olivový či repkový olej a po troške ich pridávať.
Pár rád na úvod
Buďte trpezliví, dávate svojmu dieťatku veci, ktoré doteraz nevidelo. Bábätká potrebujú pokrm ochutnať aj 20x kým mu „prídu na chuť“. Na začiatku úplne stačí ak zjedia jednu lyžičku.
Vždy dbajte na individuálne potreby svojho dieťatka, nepodliehajte pocitu, že málo je. Je veľmi pravdepodobné, že mu stačí presne tá porcia, ktorú zjedlo.
Pokrmy mixujte na hladké pyré a všetko skúšajte podávať po pár lyžičkách denne. Novú potravinu zaraďujte samostatne a ďalšiu až o niekoľko dní.
Začnite pokojne obľúbenou mrkvou a pokračujte zemiakmi, karfiolom, brokolicou, cuketou či špenátom. Po zvládnutí zeleniny ponúknite aj ovocie – jablká, marhule, banány, hrušky. Postupne do zeleninových príkrmov pridajte aj chudé hydinové či králičie mäso.
Od 8 mesiaca pridajte aj teľacie mäso, petržlen, hrášok, kaleráb, z ovocia potom čerešne, čučoriedky a slivky.
Nesoľte!
Raz do týždňa miesto mäsa dajte natvrdo uvarený vaječný žĺtok a zaraďte aj mliečne výroby, najlepšie polotučný biely jogurt. V malom množstve začíname aj s lepkom – bežné pečivo, obilné kaše, cestoviny bezvaječné, či trochou múky zahustite bežný príkrm.
10 mesicov a viac
Od 10 mesiaca sa výrazne mení pohybová aktivita dojčiat. Často zvládajú už prvé kroky, čo ich stojí množstvo energie. Tomuto faktu je potrebné prispôsobiť najmä množstvo stravy.
- Pridajte zelené šaláty, baklažán, či patizón a v malých množstvách aj strukoviny. Z mliečnych výrobkov pridajte kyslomliečne nápoje a čerstvé syry..
- V tomto veku ešte deťom robí trávenie vlákniny problémy, preto celozrnné výrobky zaraďujte len pomaly.
- Keďže teraz už dojčatá zvládajú aj hryzenie, v strave nechávajte aj celé kúsky.
- Z korenín môžete používať najmä zelené bylinky (pažítku, petržlen, bazalku) a mletú rascu.
- Stravovací režim by už mal byť do veľkej miery pevný, zložený z 5-6 denných jedál. A ak už nekojíte, dbajte aj o pitný režim dieťaťa. Denne by malo vypiť 1000 – 1500 ml tekutín, pričom aspoň tretinu by stále mala tvoriť dojčenská mliečna výživa.
Stravovanie detí je spočiatku rozdelené do asi 7 porcií, neskôr sa počet jedál znižuje na 5. Pozor na prekrmovanie detí, pri nadbytku môže byť nepokojné, mať bolesti brucha, ťažkosti s vyprázdňovaním, môže zvracať a podobne.
V prvom polroku života by malo dieťa priberať na váhe o 150 – 300 g za týždeň, v druhom polroku je prírastok na váhe vhodný asi polovičný, teda do 150 g za týždeň.