Jablkový koláč je obľúbený klasický dezert, ktorý je známy už po celé generácie. Vo svojej základnej podobe je to sladký koláč naplnený jablkami, ktoré boli mierne povarené v korenenej zmesi. Tradične sa podáva teplý s kopčekom zmrzliny. Vychutnať si ho môžete aj s ľadovou kávou.
Je obľúbený ako príloha k hlavné jedlu alebo ako dezert. Hodí sa na sviatočné príležitosti aj bežné posedenia s rodinou či priateľmi. V neposlednom rade, je to jeden z najzdravších zákuskov, takže si ho môžete vychutnávať bez výčitiek. Vyskúšať môžete aj vegánsku verziu a pripraviť si tak rýchly jablkový koláč či strúhaný jablkový koláč, alebo vegánske koláče: jablkovo-makový koláč, jablkovo-tvarohový koláč alebo jablkovo-mrkvový koláč.
História prípravy jablkového koláča
Jablká ani jablkový koláč nie sú v pôvodom z Ameriky, hoci býva často označovaný aj prívlastkom „americký“. Jablkový koláč vznikol v Európe a na jeho vývoji sa podieľali viaceré kulinárske vplyvy vrátane kuchyne z Británie, Francúzska, Holandska a Osmanskej ríše.
Prvý recept na jablkový koláč sa objavuje v britskej kuchárskej knihe The Forme of Cury od Samuela Peggeho, ktorá pochádza až z roku 1390.
Prvé britské koláče nebývali len sladké ale časté boli aj slané verzie. Zároveň prvé britské verzie jablkového koláča mnohokrát neobsahovali kôrku kvôli vysokej cene surovín.
V 15. storočí to boli Holanďania, ktorí ako prví vytvorili mriežkovaný koláč, ktorý poznáme dnes. Holandské mriežkové koláče sa rýchlo ujali a o sto rokov neskôr ich bolo možné nájsť po celej Európe.
Predpokladá sa, že jablkový koláč priniesli do Ameriky európski kolonisti – najmä Briti, Holanďania a Švédi. Prvá zmienka o jablkovom koláči v Amerike sa objavila v roku 1697. Keďže išlo o jednoduché a cenovo dostupné jedlo, jablkový koláč sa rýchlo stal súčasťou amerického kulinárskeho repertoáru.
Jablkový koláč sa s americkou kultúrnou identitou sa začal spájať začiatkom 20. storočia. Správy, reklama a dve svetové vojny katapultovali skromný jablkový koláč do národného povedomia ako symbol amerického patriotizmu a nacionalizmu.
Začalo sa to, keď rôzne publikácie začali na prelome storočí prezentovať jablkový koláč ako tradičný americký dezert a získal nesprávne označenie „americký jablkový koláč„.
Hoci jablkový koláč nevznikol v Amerike, v priebehu rokov sa plne začlenil do americkej kuchyne a v súčasnosti sa považuje za klasické americké jedlo. A tak, ako sa na Halloween pripravujú rôzne halloweenske koláčiky, jablkový koláč nie je žiadnou výnimkou.
Recept na chrumkavý jablkový koláč
Tento vynikajúci jablkový koláč má chrumkavú maslovú kôrku a jemnú, ľahko korenistú, jablkovú náplň. Pre zaujímavejšiu chuť použite kombináciu rôznych odrôd jabĺk.
Často sa považuje za jesenný zákusok, čo zrejme súvisí so sezónou jabĺk, no s kopčekom zmrzliny je to tiež výborná osviežujúca letná pochúťka.
Suroviny na chrumkavý jablkový koláč
- 6 až 8 jabĺk (rôznych odrôd)
- 1 lyžica citrónovej šťavy alebo jablčného octu
- 1/2 až 2/3 šálky cukru
- 3 lyžice hladkej múky
- 1/2 lyžičky mletej škorice
- 1/4 lyžičky mletého korenia
- 1/4 lyžičky mletého muškátového orieška
- 1 lyžica brandy (nepovinné)
- 1 lyžička vanilkového extraktu
- 1 maslové cesto na koláč (podľa tohto receptu alebo skúste ďalšie recepty uvedené nižšie)
- 1 veľký žĺtok + 1 polievková lyžica smotany (na potretie)
Postup na chrumkavý jablkový koláč
- Jablká ošúpte, zbavte jadrovníka a nakrájajte na plátky.
- Plátky jabĺk vložte do veľkej misy a premiešajte ich s citrónovou šťavou alebo jablčným octom, aby nezhnedli.
- V inej miske zmiešajte cukor, múku a korenie. Pridajte k jablkám a rukami poriadne premiešajte, aby sa jablká prekryli suchou zmesou.
- Pokvapkajte brandy (ak používate) a vanilkovým extraktom.
- Predhrejte rúru na 190 °C.
- Pripravte si koláčové cesto (hotové alebo podľa niektorého z uvedených receptov). Cesto rozdeľte na polovicu.
- Pomocou valčeka rozvaľkajte jednu časť cesta na požadovanú veľkosť formy.
- Na cesto naukladajte plátky jabĺk.
- Vyvaľkajte druhú časť cesta, položte ju na jablká, orežte a zvlňte okraje.
- Žĺtok a smotanu dajte do malej misky a vidličkou miešajte, kým sa dobre nespoja.
- Pomocou štetca na pečivo potrite vajíčkom vrch a okraje koláča. Ostrým nožom vyrežte do vrchnej časti koláča zárezy na odvod pary.
- Koláč pečte približne 20 minút, kým kôrka nezačne jemne hnednúť.
- Potom znížte teplotu na 160 °C a pečte do zlatohneda ešte asi 30 minút.
TIP: Jablká môžete vyberať aj podľa toho, či chcete mať koláč viac sladký alebo mierne kyslý, pre viac osviežujúcu chuť. Jednoduchým osviežujúcim zákuskom sú aj mandarínkové kocky alebo citrónový zákusok.
Korpus na jablkový koláč
Existuje niekoľko variantov receptu na korpus na jablkový koláč. Jedna verzia pracuje iba s maslom. Ďalšou možnosťou je pridať do cesta aj vajcia. Občas sa objavujú aj varianty s náhradami masla – rastlinným margarínom alebo bravčovou masťou.
Základ na jablkový koláč by však bez tradičného masla stratil svoju lahodnú maslovú chuť. Maslo teda možno označiť za nevyhnutnú surovinu, ktorá zabezpečí lahodnosť a vločkovitosť cesta.
Na prípravu cesta použite vždy studené maslo a ľadovú vodu a udržiavajte ho v chlade, kým sa nevloží do rúry na pečenie. Udržiavanie v chlade zabezpečí, že sa maslo neroztopí a koláčová kôrka bude vločkovitejšia.
Bez ohľadu na to, či používate kuchynský robot alebo cesto pripravujete ručne, nezabudnite prestať spracúvať maslo, keď sú najväčšie kúsky masla veľké ako malý hrášok. Práve tieto viditeľné kúsky masla v ceste vytvoria pri pečení kôrky parné kapsy, ktoré vedú k maximálnej vločkovitosti.
Recept na korpus na jablkový koláč č.1
Túto verziu na korpus na jablkový koláč možno považovať za základnú. V recepte sa pracuje iba s maslom, vodou, múkou, cukrom a soľou. Takýto korpus sa hodí nielen na prípravu jablkového koláča.
Ak odoberiete cukor, môžete z neho rovnakým spôsobom pripraviť slané verzie koláčov – napr. tekvicový koláč.
Suroviny na cesto
- 2 a ¼ šálky hladkej múky
- 1 lyžica kryštálového cukru
- ½ lyžičky soli
- 1 šálka studeného masla nakrájaného na kocky (16 lyžíc)
- 6 až 7 lyžíc ľadovej vody
Postup na cesto
- Vo veľkej miske zmiešajte múku, cukor a soľ, kým sa dobre nespoja.
- Do misky pridajte kocky studeného masla. Pomocou mixéra, dvoch vidličiek alebo prstov zapracujte maslo do múky, kým najväčšie kúsky masla nebudú veľké ako malé hrášky.
- Pridajte 6 lyžíc ľadovej vody. Vidličkou miešajte cesto, kým sa nespojí do chumáčovitej gule, a ak sa vám cesto zdá príliš suché, pridajte ešte jednu polievkovú lyžicu vody.
- Cesto preložte na ľahko pomúčenú pracovnú plochu. Rukami ho vytvarujte do gule a potom cesto rozrežte na polovicu. Z každej polovice cesta vytvarujte okrúhly disk.
- Každý plát cesta môžete ihneď rozvaľkať na koláčovú kôrku (bez chladenia) alebo ho môžete najskôr uložiť do chladničky či mrazničky.
- Na prípravu koláča rozvaľkajte disk cesta na kruh a preneste ho do hlbokej koláčovej formy. Cesto môžete jemne obtočiť okolo valčeka alebo ho jemne preložiť na štvrtiny, aby sa ľahšie prenášalo.
- Cesto zľahka vložte do koláčovej misy. Netlačte naň, inak sa cesto môže po upečení prilepiť na koláčovú formu.
- Vložte do koláča plnku a potom ho podľa potreby prikryte druhou rozvaľkanou kôrkou (na vrchnej strane vyrežte zárezy na únik pary).
- Okraje orežte tak, aby cez okraj koláčovej misy presahovalo len 1 cm. Okraje ohnite pod seba a podľa potreby ich zvlňte.
TIP: Cesto môžete uskladňovať v chladničke 4 dni alebo v mrazničke 3 mesiace. Zmrazené cesto na koláč pred rozvaľkaním rozmrazte cez noc v chladničke. Ak je vychladnuté cesto príliš tuhé na rozvaľkanie, nechajte ho niekoľko minút pri izbovej teplote.
Recept na korpus na jablkový koláč č. 2
V niektorých receptoch sa používa na prípravu cesta len ľadová voda a klasické maslo. V tomto recepte sa cesto pripravuje zo zmesi vajíčka, masla (klasické aj rastlinné) a ľadovej vody.
Vajcia dodajú koláčovej kôrke bohatosť, ktorú s vodou nezískate, a výsledkom je veľmi jemné cesto. V recepte nájdete aj viacero praktických tipov, aby sa vám korpus vydaril, čo najlepšie.
Suroviny na cesto
- 2 a 1/2 šálky hladkej múky
- 2 lyžice kryštálového cukru
- 1 lyžička soli
- 8 lyžíc rastlinného margarínu
- 12 lyžíc studeného masla
- 2 lyžice rozšľahaného vajca (polovica veľkého vajca)
- 1/4 šálky ľadovej vody a v prípade potreby viac
Postup na cesto
- Vo veľkej miske zmiešajte múku, cukor a soľ.
- Pridajte 1/2 šálky rastlinného margarínu. Ak chcete, môžete margarín nahradiť tradičným maslom alebo bravčovou masťou.
- Nakrájajte 12 lyžíc studeného masla na kúsky. Maslo pridajte do misy.
- Pomocou vidličky alebo drviča na zemiakovú kašu zapracujte maslo do múky, kým sa múka z väčšej časti nevstrebe. Nepreháňajte to. Kúsky masla veľkosti hrášku sú v poriadku.
- Do malej misky rozbite vajce a šľahajte ho, kým nie je trochu spenené. Potrebovať budeme asi 2 lyžice.
- K 2 lyžiciam rozšľahaného vajca pridajte 1/4 šálky ľadovej vody a vyšľahajte ich spolu.
- Zmes pridajte do misky s múkou. Pomocou gumovej stierky ju premiešajte, pričom múku čo najviac hydratujte.
- Ruky si zasypte múkou a mieste cesto priamo v mise. Stláčajte cesto a zbierajte suché kúsky, aby ste ich zapracovali do hmoty. V prípade potreby pridávajte ľadovú vodu, ale striedmo – po 1 až 3 lyžičkách.
- Keď sa cesto spojí a dá sa vytvarovať do gule, prestaňte s miesením.
- Cesto rozrežte na polovicu. Každú polovicu zabaľte do fólie a nechajte chladiť aspoň 30 minút.
- Pracovnú plochu posypte veľkým množstvom múky a rozvaľkajte koláčové cesto. Kým pracujete s jednou časťou cesta, druhú nechajte v chlade.
- Pokračujte vo valcovaní, kým koláčové cesto nebude mať požadovaný priemer.
- Cesto pomocou valčeka opatrne preneste do koláčovej formy.
- Jemne cesto vtlačte do rohov, pričom na okraji by mal byť presah cesta.
- Koláčovú formu s cestom vložte do chladničky, kým vyvaľkáte druhý koláčový plát.
- Keď máte vyvaľkaný aj druhý plát cesta, môžete naplniť koláč.
- Druhý plát cesta môžete buď narezať a mriežkovať cez náplň, alebo vytvoriť druhú koláčovú kôrku.
- Koláč pred pečením vložte ešte na 30 minút do chladničky.
- Tesne pred vložením koláča do rúry ho nezabudnite potrieť vajíčkom.
- Koláč pečte pri vysokej teplote 220 °C približne 15 – 20 minút, potom znížte teplotu na 180 °C a pečte ďalších 25 – 50 minút.
TIPY k receptu
Nemieste cesto pridlho, nadmerné spracovávanie cesta má za následok tvrdú koláčovú kôrku.
Druhú polovicu nepoužitého rozšľahaného vajca si nechajte na potretie hotového koláča. Ideálne je zmiešať 1 lyžicu vajca a 1 lyžicu mlieka. Vrch môžete posypať kryštálovým cukrom.
V druhej polovici pečenia nezabudnite použiť alobal na zakrytie koláča. Vďaka tomu sa kôrka nepripáli.
Recept na holandský jablkový koláč
Tento holandský recept na jablkový koláč má úžasnú jablkovú chuť, vločkovitú maslovú kôrku a zlatistú chrumkavú posýpku. Jablková náplň je varená do karamelovej dokonalosti, štipka kardamónu pekne dopĺňa škoricu a muškátový oriešok. Navyše dvojnásobné množstvo posýpky oproti iným receptom robí z tohto chrumkavého jablkového koláča skutočný kulinársky zážitok.
Suroviny na holandský jablkový koláč
Hotový korpus na jablkový koláč (podľa receptu na korpus č. 2)
Jablková náplň
- 1/4 lyžičky citrónovej kôry
- šťava z polovice citróna
- 2 kg jabĺk (pred olúpaním a vykôstkovaním)
- 1/2 šálky hnedého cukru
- 1/2 šálky kryštálového cukru
- 1/3 šálky hladkej múky
- 1/2 lyžičky soli
- 1 a 1/2 lyžičky škorice
- 3/4 lyžičky muškátového orieška
- 1/2 lyžičky kardamónu (nepovinné)
- 1 lyžička vanilky
Chrumkavá posýpka
- 1 a 1/2 šálky hladkej múky
- 1/3 šálky kryštálového cukru
- 3/4 šálky hnedého cukru
- 1/2 lyžičky soli
- 3/4 šálky rozpusteného masla
Postup na holandský jablkový koláč
- Pripravte si koláčové cesto podľa postupu v recepte na korpus č. 2 a nechajte ho chladiť v chladničke.
- Medzitým si pripravte jablkovú náplň.
- Nastrúhajte pomocou strúhadla 1/4 lyžičky citrónovej kôry a spolu so šťavou z citróna ich dajte do hrnca.
- Jablká ošúpte a nakrájajte na tenšie polmesiačiky.
- Keď máte všetky jablká ošúpané a nakrájané na plátky, postavte panvicu s citrónovou šťavou a kôrou na stredný oheň.
- Pridajte hnedý a kryštálový cukor, múku, soľ, škoricu, muškátový oriešok a kardamón. Všetko jemne premiešajte.
- Keď je celá zmes navlhčená a nevidíte škvrny od múky alebo škorice, nastavte časovač na 20 minút.
- Zmes zakryte pokrievkou, ale každé 3 minúty ju premiešajte a zakaždým ju opäť zakryte.
- Varte 20 minút, kým jablká nezmäknú, ale stále držia tvar.
- Odstavte panvicu z ohňa a vmiešajte 1 lyžičku vanilky.
- Jablkovú koláčovú náplň preložte na plech na pečenie a úplne vychlaďte vložením do chladničky alebo mrazničky. Ak ju dáte do mrazničky, trvá len 30 minút (ak máte dostatok času, môžete jablká nechať vychladnúť v hrnci).
- Hotové koláčové cesto rozvaľkajte a vložte koláčovej formy.
- Koláčovú kôrku vložte do chladničky alebo mrazničky asi na 30 minút. Kým korpus chladne, pripravte posýpku.
- Do stredne veľkej misy dajte suché prísady na posýpku: múku, cukor, hnedý cukor a soľ. Vymiešajte dohromady.
- V malej miske rozpustite 3/4 šálky masla. Maslo nalejte na suché prísady a jemne premiešajte. Mala by vám vzniknúť celkom mokrá piesčitá zmes s niekoľkými veľkými hrudkami. Nechajte ju vychladnúť v chladničke.
- Keď je jablková náplň úplne vychladnutá a koláčový korpus odstál 30 minút v mrazničke, môžete začať pracovať.
- Pomocou gumovej stierky naškrabte všetku vychladnutú jablkovú náplň do koláčovej formy.
- Rukami alebo vidličkou rozdeľte schladenú posýpku na menšie kúsky.
- Na vrch koláča rozvrstvite posýpku.
- Koláč pečte 15 minút pri teplote 220 °C.
- Po 15 minútach pečenia znížte teplotu 180 °C a pečte opäť 25 až 35 minút.
- Koláč je hotový, keď okraje kôrky zhnednú a posýpka v strede získa zlatohnedú farbu.
TIP: Koláč nechajte vychladnúť na mriežke asi 4 hodiny. Musíte počkať, kým vychladne na izbovú teplotu, aby ste získali správnu štruktúru náplne a nezničili posýpku. Podávajte s kopčekom zmrzliny, karamelovou polevou alebo šálkou cappuccina.