Francúzska cibuľová polievka (soupe à l’ognion) je jedným zo symbolov jednoduchej a rýchlej parížskej kuchyne. Vyrába sa zo suchého chleba alebo krutónov, hovädzieho vývaru a karamelizovanej cibule a je typickým parížskym zimným jedlom, ktoré sa môže podávať ako prvý chod alebo ako samostatné jedlo.
Vo Francúzsku sa cibuľová polievka tradične pripravuje na Silvestra a na konci svadobnej oslavy, najmä kvôli „zlej povesti“ tejto polievky. Francúzska cibuľová polievka je totiž známa aj ako „polievka pre opilcov“, pretože vraj veľmi účinne zakrýva zápach alkoholu u tých, ktorí ju konzumujú.
História francúzskej cibuľovej polievky
Cibuľové polievky sú obľúbené prinajmenšom od rímskych čias. V priebehu dejín boli často považované za jedlo pre skromných ľudí, pretože cibule bolo veľa a jej pestovanie bolo jednoduché.
História francúzskych cibuľových polievok siaha do 17. storočia. Legenda hovorí, že polievku vymyslel kráľ Ľudovít XV. Neskoro v noci na svojom loveckom zámku bol veľmi hladný a našiel len cibuľu, maslo a šampanské. Uvaril tieto tri ingrediencie a pripravil prvú francúzsku cibuľovú polievku.
Existuje aj dôveryhodnejšia legenda. Cibuľovú polievku ochutnal v jednom z hostincov v Champagne Stanislas Leščinský, lotrinský vojvoda a otec francúzskej kráľovnej. Zistil, že je sýta a chutná, a nechcel odísť z hostinca, kým sa nenaučil pripraviť podobnú. Neskôr to bol vojvoda, kto recept spopularizoval v paláci Versailles.
Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza, cibuľová polievka získala svoju slávu v 19. storočí na Les Halles, najväčšom trhu pod holým nebom v Paríži.
Reštaurácie v okolí Les Halles – La Poule au Pot, Chez Baratte, Au Pied de Cochon – pridávali do polievky veľkú dávku strúhaného syra a misky umiestňovali pod gril, čím vznikla klasická Gratinée des Halles, jedlo, ktoré dokázalo prekonať triedne rozdiely.
Polievka sa stala raňajkami robotníkov zodpovedných za prepravu tovaru, ako aj liekom na kocovinu pre mužov, ktorí neskoro večer opúšťali parížske kabarety a odchádzali do jedinej skutočne nočnej štvrte v Paríži.
Recept na hrejivú cibuľovú polievku
Ak hľadáte jednoduché a chutné jedlo, ktoré si môžete vychutnať ako prílohu k hlavnému jedlu, predjedlo alebo plnohodnotné jedlo, cibuľová polievka je správnou voľbou. Experimentovať môžete s rôznymi druhmi cibule, skúšať rôzne prílohy a vytvorte jedlo, ku ktorému sa bude vaša rodina a priatelia radi vracať.
Suroviny na hrejivú cibuľovú polievku
- 700 g cibule
- 40 g masla
- 150 ml suchého bieleho vína
- 1,5 l zeleninového vývaru
- 3 stonky tymianu (môže byť aj 1 lyžička sušeného)
- 1 bobkový list
- nastrúhaný tvrdý syr (napr. Gruyère)
- soľ, korenie
- francúzska bageta
Postup na hrejivú cibuľovú polievku
- Cibuľu očistíme a nakrájame.
- Pripravíme veľký hrniec, roztopíme v ňom maslo a pridáme na krátke tenké prúžky nasekanú cibuľu.
- Pri nízkej teplote cibuľu a občasnom miešaní opekáme na masle približne 15 minút, kým trošku chytí zlatistú farbu. Potom zalejeme 1/3 bieleho vína a počkáme kým sa tekutina vyparí.
- Pridáme zvyšné víno, necháme krátko zovrieť a zalejeme zeleninovým vývarom.
- Potom pridáme nasekané lístky tymianu a bobkový list a necháme 30 minút pri nízkej teplote variť pod pokrievkou. Občas premiešame.
- Kým sa polievka varí, nakrájame si bagetu na kolieska, posypeme nastrúhaným syrom a dáme krátko zapiecť do rúry, kým sa syr roztopí a trošku pripečie.
- Na záver polievku dochutíme korením a soľou.
TIP: Syrovú bagetu buď vložíme priamo do polievky a ihneď podávame, alebo bagetu servírujeme bokom ku polievke.
Recept na francúzsku cibuľovú polievku
Francúzska cibuľová polievka je pravdepodobne jednou z najznámejších polievok na celom svete. A pritom samotná polievka sa pripravuje len z niekoľkých základných surovín, ktoré sa spravidla v jednotlivých receptoch výrazne nelíšia. Základom je cibuľa, maslo, múka a vývar.
Čaro spočíva v karamelizácii cibule, ktorá sa pomaly varí najmenej 40 minút. Korunou všetkého je chrumkavý syrový toast. Francúzska cibuľová polievka by bola bez syrových hrianok len obyčajná cibuľová polievka.
Suroviny na francúzsku cibuľovú polievku
- 100 g masla
- 1,25 kg žltej cibule (olúpanej, rozpolenej, nakrájanej na tenké plátky)
- 3/4 šálky suchého bieleho vína (voliteľné)
- 2 lyžice hladkej múky
- 6 šálok hovädzieho vývaru
- 2 sušené bobkové listy
- 3 vetvičky čerstvého tymianu (nepovinné)
- soľ a korenie
Na syrový toast
- 6-8 plátkov francúzskej bagety
- 100 g syra gruyere alebo mozzarella
- čerstvá petržlenová vňať
Postup na francúzsku cibuľovú polievku
- Rozpustite maslo v hrnci na strednom ohni. Keď začne peniť, pridajte cibuľu a premiešajte, aby sa v masle obalila.
- Znížte teplotu a varte 30 minút za stáleho miešania, kým cibuľa nezmäkne a nie je polopriehľadná.
- Zvýšte teplotu a pridajte soľ a za pravidelného miešania varte ďalších 20 – 30 minút, kým cibuľa nie je sýto zlatistá a sladká.
- Pridajte víno a prudko varte 2 minúty, kým sa väčšinou neodparí, pričom miešaním oškrabte dno hrnca.
- Cibuľu posypte múkou a varte 1 minútu.
- Pridajte vývar, tymian a bobkový list.
- Prikryte, znížte teplotu, aby sa cibuľová polievka varila na miernom ohni. Varte 30 minút.
- Kým sa polievka varí, pripravte si opečený toast. Opečte každú stranu chleba do svetlej zlatistej farby.
- Na chlieb položte syr a grilujte, kým sa nerozpustí a neobjaví sa niekoľko hnedých škvŕn.
- Polievku podľa chuti osoľte a okoreňte.
- Horúcu cibuľovú polievku nalejte do misiek, na vrch položte 1 alebo 2 plátky syrového toastu a posypte nakrájanou petržlenovou vňaťou.
TIP: Ak použijete kvalitný hovädzí vývar, chuť polievky bude skutočne famózna.
Poznámky k príprave cibuľovej polievky
- Cibuľu nekrájajte na príliš tenké ani príliš hrubé plátky.
- Ak chcete pripraviť vegetariánsku verziu, môžete použiť zeleninový vývar. Cibuľová polievka síce sratí časť svojej bohatej chuti, ale aj tak bude výborná.
- Ak potrebujete nahradiť syr Gruyere, dobre sa hodí aj biely čedar. Pre intenzívnu chuť môžete na vrch použiť aj trochu strúhaného parmezánu.
- Na dochutenie môžete do cibuľovej polievky pridať aj pár strúčikov cesnaku.
Prílohy k cibuľovej polievke
Francúzska cibuľová polievka je výdatná, chutná a ľahko sa pripravuje. Je to klasické jedlo, ktoré sa dobre kombinuje s rôznymi prílohami. Základom je vybrať si také prílohy, ktoré vyvážia bohatosť polievky a zvýraznia jej chuť.
Neodporúčame ale vynechať syrový toast, ten je neoddeliteľnou súčasťou cibuľovej polievky. Namiesto bagety môžete použiť aj iné pečivo vrátane celozrnného alebo írskeho chleba.
Jednou zo skvelých možností je zelený šalát. Zmiešajte čerstvú, ľahko upravenú zeleninu, napríklad špenát, kel alebo rukolu. Dodáte tak polievke ľahšiu prílohu, ktorá bude chrumkavým kontrastom.
Ak by ste chceli niečo sýtejšie, čo má stále sviežu chuť, zvážte obilný šalát. Príkladom je farro, quinoa a pšeničný šalát. Ten môžete pripraviť s rôznou zeleninou a ľahkou zálievkou, ktorá dodá jedlu zmes textúr a chutí.
Ak by ste chceli jedlo obohatiť o bielkoviny, podávajte polievku s morským lososom. Ten dodá cibuľovej polievke polievke ďalšiu chuť bez toho, aby prekrýval jej arómu.
Cibuľovú doplňte pohárom suchého bieleho vína. Pinot Grigio, Sauvignon Blanc a Chardonnay sú vynikajúce možnosti, ktoré sa budú pekne kombinovať s chuťou polievky.
Kombinácia teplej, pikantnej polievky a ľahkých, osviežujúcich príloh vytvorí lahodnú kombináciu, ktorú nemožno prekonať.
Recept na krémovú cibuľovú polievku
Na rozdiel od tradičnej francúzskej cibuľovej polievky sa v tejto krémovej polievke spájajú karamelizovaná cibuľa a zeler do lahodnej sladko-slanej chuti, ktorú si zamilujú aj deti, podobne ako mrkvovo-paprikovú polievku.
Suroviny na krémovú cibuľovú polievku
- 1/3 šálky masla
- 450 g sladkej cibule (nakrájanej na plátky)
- 3 stonky zeleru (nakrájané nadrobno)
- 1/3 šálky múky
- 1/4 lyžičky sušených tymianových lístkov (alebo 1 vetvička čerstvého)
- 3 šálky kuracieho vývaru
- 3/4 šálky hustej smotany
- soľ a korenie podľa chuti
Postup na krémovú cibuľovú polievku
- V hrnci na miernom ohni rozpustite maslo. Pridajte nakrájanú cibuľu a zeler a varte, kým nezmäknú a nezpriehľadnejú, približne 5 až 7 minút.
- Vmiešajte múku a tymian a varte ešte 1 minútu.
- Po troškách vmiešajte vývar a po každom pridaní miešajte do hladka.
- Priveďte do varu, znížte teplotu a varte odkryté 8 až 10 minút alebo kým zelenina nie je veľmi mäkká.
- Polievku rozmixujte ručným mixérom, pridajte smotanu a varte ešte 5 minút.
- Dochuťte soľou a korením podľa chuti.
- V prípade potreby ozdobte petržlenovou vňaťou a podávajte.
TIP: Do krémovej cibuľovej polievky môžete pred podávaním pridať 1 šálku ostrého čedaru alebo švajčiarskeho syra.
Polievky sú mimoriadne univerzálny pokrm, môžete ich podávať ako predjedlo, hlavné jedlo a obzvlášť sa hodia ako teplá večera. Ak obľubujete polievky bez ohľadu na časť dňa, prinášame ďalšie tipy na chutné a sýte polievky:
- Polievka zo sušeného hrachu
- Brokolicová polievka so syrom
- Arabská kuracia polievka
- Ázijska polievka s cestovinami
- Šošovicová polievka
- Polievka z ružičkovej kapusty
- Krémová hubová polievka
Zaradenie polievok do jedálnička je výbornou cestou k sýtosti aj zdraviu. Do polievok viete skryť množstvo zdravej zeleniny, podávať ju s čerstvými bylinkami a s kúskom celozrnného chleba máte na stole bohaté jedlo, ktoré nielen zasýti ale aj zahreje.
TIP: Ako dezert sa vo francúzskej kuchyni môže podávať tradičný parížsky krém.