Hovädzí steak je obľúbený pokrm, ktorý je známy už po stáročia a mnohí si na ňom pochutnávajú dodnes. Je to klasické jedlo, ktoré všetci milujú a ktoré je základnou položkou na mnohých jedálnych lístkoch.
Hovädzí steak sa zvyčajne pripravuje z hovädzej sviečkovice, rebierka, sviečkovice alebo steaku, ale môžu sa použiť aj iné kusy. Tento kus mäsa sa zvyčajne griluje, opeká, pečie alebo dusí. Potom sa ochutí soľou, korením a ďalšími koreninami, ako je cesnakový prášok, bylinky alebo balzamikový ocot.
Pri príprave hovädzieho steaku je dôležité mať na pamäti, že rôzne kusy steaku si vyžadujú rôzny čas a spôsob prípravy. Napríklad sviečkovica by sa mala pripravovať rýchlo na vysokej teplote, zatiaľ čo rib-eye steak by sa mal pripravovať dlhší čas na nižšej teplote.
Čas prípravy steaku by mal závisieť od jeho veľkosti a hrúbky. Silnejší kus bude potrebovať viac času na prípravu a tenší kus bude potrebovať menej času.
Hovädzí steak sa môže podávať s rôznymi prílohami, ako je zelenina, zemiaková kaša, ryža alebo šaláty. Môže sa podávať aj s omáčkami, ako je steaková omáčka, chrenová omáčka, béarnaise omáčka alebo omáčka z červeného vína.
Hovädzí steak je chutné jedlo, ktoré si môžete vychutnať ako hlavný chod alebo ako predjedlo. Môže sa podávať ako súčasť večere alebo ako neformálne jedlo pri grilovaní na záhrade. Bez ohľadu na to, s čím sa rozhodnete ho kombinovať, hovädzí steak určite poteší návštevu.
Každý by si mal dať záležať na potravinách, ktoré si kupuje. Ako si vyberať potraviny tak, aby boli kvalitné, zdravé a čo najvýživnejšie? Niekoľko tipov a rád, ako nakupovať obľúbené potraviny, ale lepšie a zdravšie. Tieto zdravšie varianty potravín sa môžu pozitívne odraziť na fyzickom a psychickom zdraví.
Keďže život je čoraz rušnejší a hektickejší, ľahko sa stane, že sa čas obeda dostane do stereotypu. Jesť zdravý a pestrý obed nemusí byť luxusom, ale môže sa stať každodennou záležitosťou.
Nedeľný obed býva často slávnostnejší ako bežné obedy cez týždeň. Pri príprave obeda na nedeľu je možné inšpirovať sa nasledujúcimi jedlami, ktoré sú zdravé a výživné.
Či už pripravujete rýchle jedlo alebo organizujete večeru, hovädzie mäso je ideálnou voľbou, ktorá poteší každú spoločnosť. Ak chcete pridať výživovú hodnotu, pridajte väčšie množstvo zeleniny, aby ste zvýšili príjem vlákniny, vitamínov a minerálov. Alebo ako prílohu podávajte zaváranú zelenú fazuľku.
Hovädzie mäso – hodnoty
Hydina, hovädzie a bravčové mäso je stále najpopulárnejším zdrojom bielkovín. Obsahujú ich totiž najviac a zároveň, až na výnimky, neobsahujú žiadne sacharidy.
Vitamíny skupiny B sú skupinou základných vitamínov rozpustných vo vode, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v metabolizme, produkcii energie a fungovaní nervového systému. Vitamín B sa tiež podieľa na tvorbe červených krviniek, ktoré pomáhajú prenášať kyslík v celom tele.
Vitamín B je dôležitý na udržanie zdravej pokožky, vlasov, očí a pečene. Podieľa sa aj na syntéze DNA a môže pomôcť predchádzať vrodeným chybám. Medzi dobré zdroje vitamínu B3 patrí hovädzie mäso. Pre tých, ktorí nemajú dostatok vitamínu zo stravy, sú k dispozícii aj doplnky stravy.
Medzi najväčšie potravinové mýty patrí napríklad aj to, že červené mäso má vysoký obsah tukov, cholesterolu a purínov spôsobujúcich dnu. Avšak podľa odborníkov pri porovnávaní nutričných hodnôt to neplatí o chudom hovädzom mäse.
Avšak hovädzie mäso patrí medzi kyselinotvorné potraviny, a preto si treba dávať pozor na prekyslenie žalúdka, ktoré sprevádza mnoho nepríjemných prejavov. Medzi príznaky patrí pálenie záhy, bolesť na hrudníku, ťažkosti s prehĺtaním, pretrvávajúci kašeľ a bolesť hrdla.
Základnou liečbou prekyslenia je zmena životného štýlu. Jedálniček doplniť o potraviny na odkyslenie organizmu a nebáť sa siahnuť po receptoch zo zásaditých potravín.
Strava by mala byť dostatočne pestrá, plná minerálov a vitamínov, bez prejedania sa a nezanedbávať pitný režim.
Druhy hovädzieho mäsa
Hovädzie mäso je jedným z najobľúbenejších druhov mäsa, ktoré sa konzumuje na celom svete pre svoju chuť a výživovú hodnotu. V závislosti od pokrmu a spôsobu prípravy možno použiť rôzne druhy hovädzieho mäsa. V tomto článku sa pozrieme na rôzne druhy hovädzieho mäsa vrátane kotlety, rebier a sviečkovej.
Kotleta je jedným z najbežnejších dostupných kusov hovädzieho mäsa. Tento kus pochádza z pliecka kravy a je známy svojou chuťou a jemnosťou. Kotleta je ideálna na dusené mäso a recepty na pomalé varenie, pretože pri dlhom varení je mäkká ako sviečka.
Rebrá patria medzi drahšie kusy hovädzieho mäsa a sú ideálne na grilovanie alebo pečenie. Pochádza z rebier kravy a je jedným z najchutnejších kusov, pretože má vysoký obsah tuku. Rebrá sú obľúbené najmä pri príprave steakov a sú hlavným rezom, ktorý sa používa na prípravu rebier.
Sviečkovica je jemný kus hovädzieho mäsa, ktorý pochádza z chrbta kravy. Je menej tučná a menej aromatická ako rebrá, ale je o niečo drahšia, pretože patrí medzi menej bežné kusy hovädzieho mäsa. Sviečkovica je ideálna na grilovanie alebo smaženie na panvici a je skvelou voľbou pre steakové jedlá.
Mleté hovädzie mäso je mimoriadne obľúbená forma hovädzieho mäsa, ktorá sa môže použiť do rôznych jedál. Zvyčajne sa vyrába zo zmesi kusov chuck, round a sirloin, vďaka čomu je vhodnou voľbou na prípravu hamburgerov, sekanej, tacos a iných jedál z mletého hovädzieho mäsa. Mleté hovädzie mäso môže byť od extra chudého až po mäso s vysokým obsahom tuku v závislosti od toho, z akého kusu bolo vyrobené.
Ribeye je najznámejším typom hovädzieho mäsa, ktoré sa podáva v steakhousoch a reštauráciách po celom svete. Steak ribeye je jemný, šťavnatý a neuveriteľne aromatický, preto je obľúbený medzi milovníkmi steakov na celom svete. Medzi ďalšie bežné kusy patria T-bone steak, steak zo sviečkovice, top round steak, chuck steak a steak z krátkych rebier.
Gulášové mäso je ďalším typom hovädzieho mäsa, ktoré je obľúbené na prípravu výživných domácich jedál. Zvyčajne sa pripravuje z chudších kusov hovädzieho mäsa, ako je chuck, round a sirloin, ktoré sa varia pomaly, aby mäso zmäklo. Gulášové mäso je skvelou voľbou na prípravu výdatných polievok, dusených pokrmov a zapekaných jedál.
Steakové špičky sú kocky hovädzieho mäsa nakrájané priamo zo sviečkovice a často sa používajú na marinovanie a grilovanie alebo vyprážanie. Vďaka tvaru kocky steakové špičky rýchlo a rovnomerne absorbujú aromatické marinády, čo z nich robí skvelú voľbu na prípravu kebabu, fajitas alebo akéhokoľvek pokrmu, ktorý vyžaduje hovädzie mäso v kockách.
Sušené hovädzie mäso je obľúbená sušená pochúťka vyrobená z pásikov chudého hovädzieho mäsa, ktoré boli nasolené a ochutené. Je to chutná, bielkovinami nabitá desiata, ktorú možno skladovať dlhší čas a ktorá je skvelou voľbou na deň strávený v prírode.
Toto sú len niektoré z mnohých druhov hovädzieho mäsa. Každé z nich má svoju jedinečnú chuť a štruktúru, preto experimentujte a zistite, ktoré z nich je pre vaše recepty najvhodnejšie. Či už grilujete, pečiete alebo pomaly varíte, hovädzie mäso je chutnou a výživnou voľbou.
Hovädzie mäso zapečené s čedarom – recept
Výborný sýty pokrm s vôňou Talianska, pri ktorom v jednej zapekacej mise spojíte cestoviny, mäso, paradajky a syr.
Ingrediencie na hovädzie mäso zapečené s čedarom
- 1 lyžica olivového oleja
- 3 šálky širokých vaječných rezancov
- 1 a 1/2 šálky kyslej smotany
- 1/2 šálky čerstvo nastrúhaného parmezánu
- 350 g mletého hovädzieho mäsa
- 1 červená paprika, zbavená semien a nakrájaná
- 1 zväzok jarnej cibuľky, jemne nasekanej
- 1 lyžica paradajkového pretlaku
- soľ
- 1 lyžička talianskeho korenia
- 1 plechovka paradajok
- 2 šálky strúhaného čedaru
Postup na hovädzie mäso zapečené s čedarom
- Predhrejte rúru na 220 °C. Vymažte nádobu na pečenie olejom.
- Priveďte do varu veľký hrniec s osolenou vodou. Pridajte rezance a uvarte ich al dente. Scedíme ich a vložíme do pripravenej zapekacej misy. Premiešajte s kyslou smotanou, parmezánom a 1/4 lyžičkou soli.
- Medzitým rozohrejte olivový olej vo veľkej panvici na stredne silnom ohni. Pridajte mleté hovädzie mäso a za stáleho miešania varte, kým nezružovie, približne 4 minúty.
- Pridajte papriku a šalotku a varte, kým nie je chrumkavá, približne 3 minúty. Na panvici urobte priestor, pridajte paradajkový pretlak a minútu opekajte.
- Posypte talianskym korením a 1/4 lyžičky soli. Pridajte paradajky nakrájané na kocky, premiešajte a priveďte do varu. Varte, kým mierne nezhustnú, asi 2 minúty.
- Hovädziu zmes nalejte na rezance a posypte strúhaným čedarom. Pečte, kým sa syr nerozpustí a okraje nebudú bublať, 15 až 20 minút. Pred podávaním nechajte 10 minút odstáť.
Hovädzie mäso na panvici v omáčke z červeného vína – recept
Ružové plátky jemného hovädzieho steaku podávané s maslovou omáčkou z červeného vína.
Ingrediencie na hovädzie mäso na panvici v omáčke z červeného vína
- 1 hrubý hovädzí steak
- 1 veľká šalotka
- 1 strúčik cesnaku
- 1 a 1/4 lyžičky soli
- 4 lyžice masla
- 2 vetvičky čerstvého rozmarínu alebo tymianu
- 1 lyžica balzamikového octu
- 3/4 šálky hovädzieho vývaru
- 1/2 šálky suchého červeného vína, napríklad Cabernet Sauvignon
- 1/4 lyžičky čerstvo mletého čierneho korenia
Postup na hovädzie mäso na panvici v omáčke z červeného vína
- Pred prípravou nechajte steak odpočívať pri izbovej teplote približne 30 minút až 1 hodinu. Položte ho na tanier vystlaný papierovou utierkou a osušte ďalšími papierovými utierkami. Pomôže to vysušiť povrch mäsa, čím sa vytvorí lepšia kôrka.
- Nadrobno nakrájajte 1 veľkú šalotku (asi 1/2 šálky). Ošúpte a roztlačte 1 strúčik cesnaku.
Tesne pred tepelnou úpravou steak hojne posypte 1 lyžičkou soli a dbajte na to, aby ste steak pokryli aj po stranách. - Rozohrejte panvicu na vysokom ohni asi 5 minút. Opatrne vložte steak do rozpálenej panvice a smažte, kým sa nevytvorí dostatočná kôrka a steak sa už nebude lepiť na panvicu, približne 2 minúty.
- Obráťte a 1 minútu opekajte z druhej strany. Pokračujte vo varení a obracaní každú minútu, kým steak nedosiahne požadované prepečenie.
- Steak preložte na čistú dosku na krájanie, aby si odpočinul. Medzitým pripravte omáčku z červeného vína.
- Znížte teplotu na stredne vysokú. Do panvice pridajte 2 lyžice masla a šalotku. Za stáleho miešania restujte, kým sa maslo nerozpustí a šalotka nebude voňavá, 30 sekúnd až 1 minútu. Pridajte cesnak, 2 vetvičky čerstvého rozmarínu alebo tymianu a 1 lyžicu balzamika.
- Varte, kým šalotka nezhnedne, 30 sekúnd až 1 minútu. Pridajte 3/4 šálky hovädzieho vývaru a 1/2 šálky suchého červeného vína a varte, kým sa nezredukuje na približne 1/2 šálky, 7 až 9 minút.
- Vyberte a vyhoďte stonky cesnaku a byliniek. Pridajte zvyšné 2 polievkové lyžice masla, zvyšnú 1/4 čajovej lyžičky soli a 1/4 čajovej lyžičky čierneho korenia a šľahajte, kým sa maslo nerozpustí.
- Odstavte panvicu z ohňa. Steak nakrájajte na tenké plátky a podávajte s omáčkou z červeného vína.
Hovadzie maso na panvici so smotanovou omáčkou s korením – recept
Jedna z najobľúbenejších omáčok na steaky. Omáčka z brandy alebo koňaku, hovädzieho vývaru, smotany a množstva drvených zrniečok korenia. Je vyrobená len zo 4 ingrediencií.
Ingrediencie na hovadzie maso na panvici so smotanovou omáčkou s korením
- 2 x 300 g steakov
- soľ a korenie
- 1 lyžica rastlinného oleja
Omáčka:
- 85 ml brandy alebo koňaku
- 185 ml hovädzieho vývaru
- 125 ml smotany
- 2-3 lyžičky nahrubo rozdrveného celého čierneho korenia
Postup na hovadzie maso na panvici so smotanovou omáčkou s korením
- Steaky vyberte z chladničky 20 minút pred plánovanou prípravou.
- Korenie rozdrvte pomocou valčeka, mažiara, tĺčika alebo bočnej strany tvrdého noža.
- Tesne pred pečením steaky z oboch strán hojne posypte soľou a čiernym korením.
- Na panvici rozohrejte olej na vysokej teplote, až kým sa z neho nebude dymiť.
- Pridajte steaky a prvú stranu opekajte 2 minúty, kým sa nevytvorí pekná kôrka, potom ich otočte a druhú stranu opekajte 2 minúty (pre stredne prepečený steak).
- Steaky naukladajte na seba a potom pomocou klieští opečte tukový pás.
- Preneste na tanier, voľne zakryte fóliou a nechajte odpočívať, kým pripravíte omáčku.
Omáčka:
- Do tej istej panvice pridajte brandy alebo koňak a nechajte ho rýchlo variť, pričom dno panvice oškrabávajte, kým sa z väčšej časti nezredukuje a nebude cítiť ostrý alkoholový zápach, približne 1 minútu.
- Pridajte vývar, priveďte ho do varu a nechajte prudko vrieť 2 až 3 minúty alebo kým sa nezredukuje na polovicu.
- Znížte teplotu na strednú.
- Pridajte smotanu a korenie, premiešajte a potom varte 1 až 2 minúty, kým nezhustne (nenechajte ho prudko zovrieť).
- Omáčku ochutnajte a podľa chuti ju osolte (a okoreňte).
- Steaky preložte na nahriate taniere.
- Prelejte ich omáčkou.
Švajčiarske hovädzie steaky na panvici – recept
Vyskúšajte tieto hovädzie plátky dusené v pikantnej paradajkovej a cibuľovej omáčke.
Ingrediencie na švajčiarske hovädzie steaky na panvici
- 2 stredne veľké žlté cibule
- 2 strúčiky cesnaku
- 1/4 šálky hladkej múky
- 2 a 1/2 lyžičky soli
- 3/4 lyžičky mletého čierneho korenia
- 900 g hovädzej roštenky
- 3 lyžice repkového alebo rastlinného oleja
- 1 lyžica talianskeho korenia
- 1 lyžica paradajkového pretlaku
- 1 plechovka nakrájaných paradajok
- 1 šálka hovädzieho vývaru
- príloha: chrumkavý chlieb, biela ryža alebo zemiaková kaša
Postup na švajčiarske hovädzie steaky na panvici
- Rozpoľte a nakrájajte cibuľu na plátky. Roztlačte 2 olúpané strúčiky cesnaku.
- Do plytkej misky alebo taniera na koláč dajte 1/4 šálky hladkej múky, 1 lyžičku soli, 1/2 lyžičky čierneho korenia a premiešajte.
- Odrežte všetky hrubé kusy tuku z roštenky. Nakrájajte ju priečne na 2 cm hrubé steaky. Osušte ich papierovými utierkami.
- Steaky po jednom naklepte na hrúbku 1,25 cm a následne obaľte v múke.
- Na vysokej panvici alebo v holandskej rúre na strednom ohni rozohrejte 1 polievkovú lyžicu repkového alebo rastlinného oleja, kým sa nezačne trblietať. Pridajte polovicu steakov a opekajte ich, kým nezhnednú a ľahko sa uvoľnia z panvice, približne 2 minúty z každej strany. Preneste na tanier. Pridajte 1 polievkovú lyžicu oleja a zopakujte opekanie zvyšných steakov.
- Do panvice pridajte zvyšnú 1 polievkovú lyžicu oleja. Pridajte cibuľu, cesnak, 1 polievkovú lyžicu talianskeho korenia, zvyšných 1 a 1/2 lyžičky soli a 1/4 lyžičky čierneho korenia. Varte dozlatista a do mäkka, pričom oškrabávajte dno panvice, aby sa uvoľnili niektoré zhnednuté kúsky, približne 4 minúty.
- Pridajte 1 lyžicu paradajkového pretlaku a premiešajte. Pridajte plechovku nakrájaných paradajok a šálku hovädzieho vývaru, premiešajte a zoškrabte zvyšné hnedé kúsky z dna panvice.
- Steaky vráťte do omáčky z paradajok a cibule. Pomocou klieští navrstvite na steaky časť cibule. Priveďte do varu.
- Prikryte, znížte teplotu na minimum a varte, kým steaky nie sú veľmi mäkké, približne 1 a 1/2 hodiny.
- Ochutnajte a v prípade potreby dochuťte ešte soľou a čiernym korením.
- Steaky preložte na čistú dosku a podľa potreby nakrájajte na menšie plátky.
- Steaky podávajte s dusenou bielou ryžou alebo zemiakovou kašou, prípadne s omáčkou a nasekanými lístkami čerstvej petržlenovej vňate.
Hovädzí steak na panvici Diana – recept
Hoci sa môže zdať byť príprava chutného steaku náročná, s týmto receptom sa vám to určite podarí.
Ingrediencie na hovädzí steak na panvici Diana
- 4 ks 400 g hovädzieho filé (vcelku)
- 200 g masla
- worcestrová omáčka
- 2 šalotky
- 50 g šampiňónov alebo gaštanov
- niekoľko vetvičiek tymiánu
- 1 zväzok pažítky
- 50 ml whisky (napr. Madeiry)
- 150 ml smotany na varenie
- 160 ml hovädzieho vývaru
Postup na hovädzí steak na panvici Diana
- Každý kus hovädzieho mäsa dôkladne okoreňte z oboch strán.
- Na rozpálenú panvicu pridajte časť masla a trochu olivového oleja.
- Keď je olej horúci, vložte steak na panvicu a niekoľko minút s ním nehýbte (v závislosti od hrúbky a preferovanej prepečenosti).
- Po opečení mäsa z jednej strany ho otočte a rovnaký čas opekajte aj druhú stranu. Následne vyberte steak z panvice.
- Postup opakujte s každým kusom.
- Cibuľu nakrájajte veľmi najemno v kuchynskom robote. Do panvice na steaky prihoďte ešte trochu masla a pridajte nadrobno nakrájanú šalotku, vetvičky tymiánu a nakrájané huby.
- Zeleninu na panvici premiešajte, aby sa neprichytila.
- Pridajte Madeiru a zmes zapáľte. Keď plameň utíchne, pridajte hovädzí vývar a worcestrovú omáčku.
- Pridajte smotanu a priveďte do varu. Dochuťte soľou a korením.
- Steak podávajte s veľkou porciou omáčky a posypte pažítkou.
TIP: Vyskúšajte si pripraviť z hovädzieho mäsa aj vynikajúci pokrm Stroganov, ku ktorému môžete ako prílohu zvoliť ryžu, zemiaky či cestoviny. Taktiež fantastické sú hovädzie kúsky s ananásom.
Najväčšími producentmi hovädzieho mäsa vo svete sú USA, Brazília a Čína. V Európe sú najdôležitejšími producentmi Francúzsko, Nemecko a Taliansko. Pre produkciu hovädzieho mäsa sa využívajú špecializované mäsové plemená alebo býci a jalovičky mliečnych a kombinovaných plemien, ktoré však majú nižšiu kvalitu mäsa, nižšie prírastky a vyššiu spotrebu krmiva.