Halva je pravdepodobne najobľúbenejším sladkým dezertom na Blízkom východe. Recept sa však môže v jednotlivých regiónoch a krajinách výrazne líšiť. Väčšinou ide o hustý sladký cukrík.
Okrem toho, že je halva cukrovinka sama o sebe chutná, je lahodným základom pre čokoládové koláčiky, prísadou do čokoládových sušienok alebo sa používa ako príchuť do domácej zmrzliny.
Odkiaľ halva pochádza
O stáročnom pôvode halvy, ktorá pochádza z arabského slova halwa, čo znamená sladký cukrík, sa vedú rozsiahle diskusie. Takmer každá kultúra Blízkeho východu si ju nárokuje ako svoju vlastnú.
Niektorí vedci predpokladajú, že vznikla v blízkosti Byzancie, dnešného Istanbulu, niekedy pred 12. storočím, zatiaľ čo iní sa domnievajú, že sa datuje až do roku 3000 pred n. l.
Prvý známy písomný recept na halvu sa objavil začiatkom 13. storočia v arabskej knihe Kitab al-Tabikh (Kniha jedál) a obsahoval sedem variantov. V kuchárskej knihe z maurského Španielska z toho istého obdobia sa uvádza, že sa vyvaľká plát cukrovinky (vyrobený z vareného cukru, medu, sezamového oleja a múky), pokropí sa ružovou vodou, cukrom a mletými pistáciami a pred nakrájaním na trojuholníky sa pokryje druhou vrstvou cukrovinky.
Halva rozšírila po celom Blízkom východe, Stredomorí, Strednej Ázii a subkontinente. V každej novej lokalite sa jej názov a zložky mierne menili.
Jedným z najvýznamnejších nadšencov tejto sladkosti bol Sulejman Nádherný (1520-1566), najdlhšie vládnuci sultán Osmanskej ríše, ktorý dal pri svojom paláci postaviť špeciálnu kuchyňu, ktorú nazval helvahane [dom halvy], kde sa vyrábalo približne 30 druhov tejto sladkosti.
Jednu z nich si osmanskí Rumuni osvojili a odovzdali ju Židom v Európe. Práve táto verzia sa začiatkom 20. storočia dostala cez Atlantik do Ameriky.
V Spojených štátoch bol najväčším propagátorom tejto starobylej sladkosti Nathan Radutzky, mladý Žid z Kyjeva na Ukrajine. V roku 1907 tento začínajúci podnikateľ vyrobil vo svojej garáži prvú dávku halvy, ktorú potom predával po celom meste.
Keď sa obchod rozbehol, otvoril malú továreň v Brooklyne. V roku 1940 presťahoval svoju spoločnosť – vtedy pod názvom Independent Halvah & Candies – do väčšej budovy v štvrti, v ktorej pôsobí dodnes.
V Spojených štátoch halvu najčastejšie nájdete v špecializovaných obchodoch, ako sú židovské, perzské a grécke trhy. Halva sa dá nájsť aj v obchodoch so zdravou výživou.
Hoci vysoký obsah tuku a sacharidov bráni tomu, aby sa halva považovala za zdravú, jej sezamový základ jej dodáva výživné minerály vrátane medi, mangánu, tryptofánu, vápnika a horčíka.
Varianty halvy vo svete
Známe a najčastejšie sú dva varianty: halva z múky a halva z orechov a semien. Halva z múky je často viac želatínová, zatiaľ čo halva z orechov a semienok býva suchšia, s drobivejšou štruktúrou.
Najtypickejší základ z orechov a semienok sa vyrába z pasty zo sezamových semienok alebo tahini, ktorá sa kombinuje s cukrom alebo medom a hustou smotanou. Potom sa môže ochutiť vanilkou alebo kúskami čokolády, aby sa vytvoril mramorový efekt. Často obsahuje aj kúsky pistácií.
Na Blízkom východe sa tieto cukrovinky ešte stále vyrábajú prevažne doma.
V Iráne, Grécku, Turecku, Indii, Afganistane a Pakistane sa bežne používa múka, maslo a cukor. Často sa ochucuje korením, napríklad šafranom a aromatickými látkami, napríklad ružovou vodou. V gréckej verzii sa niekedy používa kukuričný škrob.
Halva na báze orechov je bežná na Cypre, v Egypte, Izraeli, Iraku, Libanone a Sýrii, ale takmer vždy sa vyrába zo sezamových semienok. Verzie so slnečnicovými semienkami sú však obľúbené vo východoeurópskych krajinách.
V Spojených štátoch sa najčastejšie predáva halva na báze tahini.
Halva – recept
Podľa tohto receptu na halvu si dokážete túto cukrovinku jednoducho pripraviť doma. V recepte sa ako základ používa krupica, ktorú vrátane ostatných surovín, máte vždy po ruke.
Halvu by ste mali skladovať vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a tmavom mieste. Vydrží 4 až 6 mesiacov, ale najlepšie si ju vychutnáte, keď je čerstvá.
Suroviny na halvu
- 230 g krupice
- 300 g cukru
- 200 g masla
- 1/2 lyžičky strúhaného muškátového oriešku
- 50 g hrozienok
- 50 g orechov
- 650 ml mlieka
Postup na halvu
- V hrnci zmiešajte mlieko s cukrom a muškátovým orieškom (pre deti ním radšej šetriť) a povarte asi 1 minútu. Pridajte hrozienka a trocha povarte.
- Orechy opražte na sucho tak, aby zostali svetlé, nasekajte ich nahrubo a dajte bokom.
- V inom hrnci rozpustite maslo. Pridajte krupicu a za stáleho miešania ju smažte asi 10 až 15 minút, dokiaľ krupica nie je zlatohnedá a maslo sa nezačne oddeľovať od zrniek.
- Znížte teplotu a pomaly prilievajte do krupice sladené mlieko za stáleho miešania.
- Pomiešajte a pridajte opražené orechy. Varte dokiaľ sa všetka tekutina nevsiakne.
- Nalejte ho do pripravenej formy a uhlaďte vrch. Halvu prikryte fóliou a nechajte v chladničke stuhnúť (24 hodín). Krájajte halvu ešte studenú, ale podávajte ju pri izbovej teplote.
TIP: Na tvarovanie halvy do požadovaných tvarov môžete použiť väčšiu okrúhlu misku, mini formičky na muffiny alebo formu na chlieb.
Halva – recept s tipmi na dokonalú tahini halvu
Zatiaľ čo mnohé recepty na internete vyžadujú, aby ste si pripravili nejaký sirup a použili teplomer na cukrovinky, tento recept to nevyžaduje. Praktický, vecný a veľmi jednoduchý recept na halvu z 3 základných ingrediencií, ktorý si nevyžaduje žiadne varenie.
Stačí veľká misa, v ktorej všetko spolu zmiešate. Na tomto recepte je navyše výborné to, že na rozdiel od halvy kúpenej v obchode môžete sladkosť výslednej halvy dosť kontrolovať.
Základné ingrediencie na tahini halvu
- Tahini: hlavnou chuťovou zložkou tejto halvy je pasta tahini.
- Cukor: použite práškový cukor a nie obyčajný kryštálový cukor.
- Sušené mlieko: kvôli bohatosti a aby všetko dobre držalo pohromade a vytvorilo sa akési cesto.
- Vanilkový extrakt: je voliteľný kvôli chuti (môžete použiť akúkoľvek príchuť, ktorú preferujete; ružová voda, mandľový extrakt a pomarančový kvet patria medzi najčastejšie používané príchute do halvy).
- Oriešky: tiež nie sú povinné (použite, čo máte; môžete použiť aj hrozienka).
Tipy k príprave tahiny halvy
Použite dobre rozmiešanú pastu tahini a vyhnite sa hrudkám.
Pred použitím je dobré preosiať práškový cukor.
Halva zmes by mala byť skôr ako ľahko mokrý piesok, nie príliš drobivá a nie príliš vláčna. Ak je vaša Halva príliš drobivá, pridajte trochu viac tahini. Ak to chcete skontrolovať, vezmite trochu zmesi a stlačte ju v ruke, ak sa drobí a nedrží tvar ani 2 sekundy, potom potrebuje viac tahini. S tahini to však nepreháňajte, pretože to ovplyvní chuť. S najväčšou pravdepodobnosťou bude stačiť jedna šálka.
Halva musí pred podávaním zostať v chladničke 24 hodín, aby stuhla.
Ak nechcete použiť alebo nemôžete nájsť sušené mlieko, budete musieť použiť viac práškového cukru, aby ste nahradili suchú zložku. Pri tomto postupe bude halva ale o niečo viac sladká.
Suroviny tahini halva
- 1 šálka pasty tahini
- 1 šálka instantného sušeného mlieka
- 1 šálka práškového cukru
- 1 lyžička vanilkového extraktu alebo použite ⅛ lyžičky vanilkového prášku
- ½ šálky vlašských orechov (nasekaných nahrubo)
- olej na natieranie
Postup tahini halva
- V hlbokej miske zmiešajte tahini, mlieko a cukor, kým sa dobre nepremiešajú.
- Pridajte ¼ až ⅓ šálky vlašských orechov a vmiešajte ich do zmesi.
- Nádobu zľahka potrite rastlinným olejom, zvyšné vlašské orechy rozdeľte na dve polovice. Jednu polovicu vlašských orechov nasypte na dno nádoby, pridajte zmes tahini a pritlačte ju na dno nádoby.
- Na vrch nasypte druhú polovicu nasekaných vlašských orechov a zatlačte do halavy.
- Prikryte fóliou a dajte do chladničky na noc.
- Naberajte si kúsky halvy lyžicou priamo z nádoby alebo ju vyklopte na papier na pečenie a nakrájajte na kúsky.
Podľa tohto postupu si viete pripraviť aj nízkosacharidovú halvu s miernou obmenou surovín.
Suroviny na low carb halvu
- ½ šálky (95 g) tahini,
- ½ šálky (66 g) práškového erytritolu
- ⅓ šálky (33 g) kokosovej múky
- 1 čajovú lyžičku vanilkového extraktu
- orechy podľa chuti
- olej na natieranie
Postup je rovnaký ako v recepte na tahiny halvu. Pri tuhnutí halvy však odporúčame nechať ju pár hodín v mrazničke.
Ďalšou možnosťou oživenia pôvodného halva receptu s tahiny je vytvoriť si rôzne príchute. Tu je niekoľko možností:
Kardamónovo-pistáciová halva
- 3/4 šálky opražených pistácií
- 1/2 lyžičky kardamónu
Do zmesi tahini pridajte kardamón. Na záver vmiešajte ½ šálky pistácií. Zmes nalejte do pripravenej misy a navrch nasypte zvyšnú ¼ šálky pistácií, zatlačte ich a nechajte v chladničke vychladnúť.
Čokoládová halva
- 100 g nahrubo nasekanej čokolády
Po premiešaní všetkých surovín pridajte do misky čokoládu a nechajte ju chvíľu odstáť. Ešte raz jemne premiešajte a nalejte do pripravenej misy. Nechajte v chladničke vychladnúť.
Kávová halva
- 1/4 šálky silnej kávy
- soľ podľa chuti
Do tahini pridajte kávu so soľou a miešajte, kým sa nespojí. Zmes môže byť o niečo tekutejšia, preto môžete mierne navýšiť množstvo sušeného mlieka.
Halvu si možno vychutnať na množstvo spôsobov – ako cukrovinku, snack medzi jedlom, možno z nej dokonca pripraviť francúzske toasty alebo ju úhľadne zabalenú podarovať ako darček.