Cvikla je vynikajúca a všestranná zelenina, ktorá sa hodí na prípravu rôznych jedál. Často sa používa v šalátoch, ktorým dodáva krásnu farbu aj plno vitamínov. Pripravte si jednoduchý cviklový šalát s jogurtom, cesnakom a citrónovou šťavou.
Cvikla (latinský názov Beta vulgaris) je poddruhom z druhu repa obyčajná. Ako zelenina sa konzumuje jej podzemná buľva.
Pôvod cvikly
Pochádza zo Stredomoria a severoafrického prostredia. Je známa a obľúbená v Európe, aj v Severnej Amerike a mnohých ázijských krajinách. Prvé záznamy o cvikle sú staré 3 000 rokov a pochádzajú z Babylonie.
Bola známa tiež v starom Ríme, kde ju bohato využívali ako jedlo, ale najmä ako liek. Postupne sa rozšírila do celej Európy.
Cvikla na tanieri
Červená repa je plodina chladného počasia, ktorá rastie na jar a na jeseň. Korene sa zbierajú, keď sú listy ešte mladé a jemné. Ak chcete získať najsladšiu a najjemnejšiu cviklu, hľadajte v zime baby cviklu.
Ak nie je sezóna, konzervovaná alebo mrazená cvikla je stále veľmi výživná. Prášok z cvikly je obľúbený aj ako výživový doplnok.
Pri nákupe cvikly hľadajte takú, ktorá je na dotyk pevná, bez rezov alebo priehlbín v šupke. Ak je cvikla ešte zelená, hľadajte listy, ktoré majú jasnú farbu a sú chrumkavé. Pri príprave cvikly na pečenie či varenie odrežte zelené listy a ponechajte aspoň 1 cm stonky.
Jemne ju vydrhnite kefkou na zeleninu pod studenou vodou, aby ste odstránili nečistoty. Osušte cviklu uterákom, aby ste odstránili prebytočnú vlhkosť. Odrežte dlhý tenký koreň, ktorý visí zo spodnej časti cvikly.
Výrazná farba červenej repy je dramatickým doplnkom každého taniera, ale vďaka svojej sladkej, zemitej chuti a vysokej výživovej hodnote je táto zelenina oveľa viac než len estetickým doplnkom. Využijete aj pri dodržiavaní zásad delenej stravy.
Červená repa sa často pečie, pretože jej prirodzené cukry pri pečení na vysokej teplote vytvárajú chutnú karamelizáciu. Môže sa jesť aj surová. Nastrúhajte si ju na šalát alebo jej plátky rozložte na tanier so syrom, aby ste získali intenzívnu farbu. Urobiť z nej môžete aj kuskus s morčacími prsiami.
Recept na cviklový šalát s jogurtom
Skombinujte cviklu s ďalšími zdravými ingredienciami v tomto jednoduchom chutnom šaláte.
Ingrediencie na cviklový šalát s jogurtom
- cvikla
- 1 biely jogurt
- 1 lyžica olivového oleja
- 1 lyžica citrónovej šťavy
- cukor
- soľ
- 1 strúčik cesnaku
Postup na cviklový šalát s jogurtom
- Cviklu umyjeme, zabalíme do alobalu a dáme variť do vody asi na pol hodiny.
- Necháme vychladiť a nakrájame na malé kocky.
- Dresing si pripravíme tak, že zmiešame jogurt s olejom, citrónovou šťavou a prelisovaným cesnakom.
- Ocukríme a osolíme podľa chuti.
- Hotový dresing zmiešame s cviklou a môžeme podávať.
Cviklový šalát s jogurtom sa vynikajúco hodí k jeseterovi na ražni, s ktorým vytvorí jedinečné spojenie a nenahraditeľnú harmóniu chutí! Alebo ho môžete podávať s domácim hummusom, čo rozžiari vaše chuťové poháriky. Môžete pridať aj cestoviny a pripraviť si tak lahodný cestovinový šalát s cviklou.
Blahodarný vplyv cvikly na zdravie
Cvikla je vynikajúcim zdrojom:
- folátov
- mangánu
- vitamínu C
- vitamínu A
- draslíka.
Listy a korene cvikly sú plné výživných látok vrátane antioxidantov, ktoré bojujú proti poškodeniu buniek a znižujú riziko srdcových ochorení. Je to jedna z mála druhov zeleniny, ktorá obsahuje betalaíny, silné antioxidanty, vďaka ktorým má cvikla žiarivú farbu.
Výhody cvikle pre naše zdravie
Cvikla má mnoho užitočných rastlinných zlúčenín, ktoré zmierňujú zápaly a chránia bunky pred poškodením. Ak sa chcete zdravo stravovať, určite ju zaraďte do svojho jedálneho lístka. O ďalších zdravotných prínosoch červenej repy sa dočítate nižšie.
Môže znížiť vysoký krvný tlak
Červená repa obsahuje dusičnany, čo znamená, že zvyšuje hladinu oxidu dusnatého v našom tele. Oxid dusnatý – plyn, ktorý sa už prirodzene vyskytuje v tele, núti naše cievy, aby sa rozšírili, čím sa zvyšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak.
Štúdia ukázala, že vypitie len jedného pohára šťavy z cvikly (alebo zjedenie ekvivalentného množstva) môže znížiť systolický krvný tlak o výrazných 4 – 5 mmHg. Červená repa je tak účinným doplnkom pri prevencii a liečbe niektorých kardiovaskulárnych ochorení.
Pomôže cvičiť dlhšie
Pokiaľ ide o zlepšenie výkonnosti pri cvičení, môžeme opäť poďakovať dusičnanom. To znamená, že vďaka zvýšenému množstvu kyslíka, ktorý cirkuluje v našich svaloch, sme schopní podávať výkon na určitej úrovni dlhšie.
Jedna štúdia zistila, že vlastnosti pitia šťavy z červenej repy, ktoré zvyšujú výdrž, vám skutočne môžu pomôcť cvičiť až o 16 % dlhšie.
Pomáha v boji proti rakovinovým bunkám
Hoci existujú len obmedzené dôkazy, ktoré by to plne potvrdzovali, prvé štúdie naznačujú, že jedným z prínosov cvikly pre zdravie by mohol byť účinok na rakovinové bunky.
Zatiaľ nebolo vykonaných veľa štúdií týkajúcich sa tohto prínosu, ale niekoľko z nich bolo sľubných. Niektoré štúdie na zvieratách ukázali, že nádorové bunky sa vďaka betalaínovým pigmentom v cvikle zmenšujú – a ďalšia štúdia na ľudských bunkách zistila rovnaký účinok pri použití proti bunkám rakoviny prsníka a prostaty.
Pomáha udržať hmotnosť na uzde
Výživové hodnoty cvikly ju robia vhodnou pre ľudí, ktorí chcú schudnúť:
- kalórie: na 100 gramov varenej cvikly pripadá 44 kcal
- 2 gramy vlákniny (8 % našej dennej dávky)
- 1,7 gramu bielkovín (3 % našej dennej dávky)
- prakticky žiadny tuk
Vďaka vysokému obsahu vlákniny sa pri konzumácii červenej repy môžete cítiť plnší, keď zjete menej ako pri iných potravinách. A vďaka nízkemu obsahu kalórií je táto potravina zdravým a účinným doplnkom k redukčnej diéte.
Konzumácia cvikly udržuje zdravú hladinu draslíka
Nedostatok draslíka môže spôsobiť únavu, tráviace problémy a slabosť. 100 gramov cvikly však obsahuje 9 % našej odporúčanej dennej dávky draslíka, takže jej pridaním do jedálnička by ste mohli začať pozorovať zlepšenie vo všetkých týchto oblastiach.
Bojuje proti zápalom v celom tele
Cvikla obsahuje dôležité pigmenty nazývané betalaíny, ktoré majú rôzne protizápalové vlastnosti.
Posilňuje kosti
Cvikla obsahuje 6 % odporúčaného denného množstva horčíka. Spolu s meďou a kyselinou listovou, ktoré sa v nej takisto nachádzajú, pomáhajú posilňovať naše kosti.
Udržiava zdravú pečeň
Zistilo sa, že pravidelné pitie šťavy z cvikly alebo jej pridávanie do stravy zvyšuje množstvo určitých detoxikačných pečeňových enzýmov. Tie pomáhajú chrániť tento orgán a umožňujú mu pracovať efektívnejšie.
Podporuje trávenie
Cvikla patrí medzi zásadité potraviny a je skvelým zdrojom vlákniny. Ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť zdravie svojich čriev, nehľadajte ďalej.
Vysoký obsah vlákniny v červenej repe napomáha tráveniu tým, že naše črevá zásobuje dobrými baktériami. Toto zvýšenie obsahu vlákniny môže pomôcť aj pri ochoreniach súvisiacich s tráviacim systémom, ako sú zápalové ochorenia čriev či ako prevencia zápchy.
Ako zaradiť cviklu do jedálnička
Tu je niekoľko ďalších kreatívnych spôsobov, ako si vychutnať cviklu:
- Pridaním pečenej cvikly do gazpacha oživíte farbu a chuť.
- Cviklu spojte s krémovou ricottou v šaláte. Je to výborná príloha ku grilovanému jahňaciemu stehnu.
- Nastrúhajte surovú cviklu a mrkvu a podávajte s nálevom.
- Dajte si ju ako prílohu aj na raňajky – napríklad k hubovej praženici.
- Z pretlačenej cvikly a dresingu pripravte fialový dip, ktorý upúta pozornosť.
- Odšťavte malú cviklu a pridajte ju do čerstvej jablkovej alebo pomarančovej šťavy.
- Pripravte si nakladanú domácu cviklu, ktorá je obľúbenou prílohou k domácej tlačenke.
- Pečenú cviklu podávajte s mätovo-jogurtovou omáčkou.
- Cviklu v miske s trochou vody ohrievajte 10 minút v mikrovlnnej rúre.
- Podávajte tradičný ruský boršč pripravený z cvikly.
- Upečte ju so sladkými zemiakmi a pridajte do kuskusu.
Na inšpiráciu vám prinášame ešte jeden recept na šalát plný zdravých surovín.
Farebný šalát z červenej repy s mrkvou, quinoou a špenátom – recept
Cviklový šalát, ktorý obsahuje aj ďalšie superpotraviny, ako je mrkva, quinoa, špenát, edamame a avokádo. Tento šalát je rovnako chutný a výživný, ako naznačujú jeho výrazné farby. Je vodný aj pri bezlepkovej diéte.
Ingrediencie na farebný šalát z červenej repy s mrkvou, quinoou a špenátom
Na šalát:
- 1 a ½ šálky uvarenej quinoy, vychladnutej
- 1 šálka mrazeného bio edamame
- ⅓ šálky plátkovaných mandlí alebo tekvicových semienok
- 1 stredne veľká surová cvikla, ošúpaná
- 1 veľká mrkva, ošúpaná
- 2 šálky baleného baby špenátu alebo rukoly, nahrubo nasekané
- 1 avokádo nakrájané na kocky
Na zálievku:
- 3 lyžice jablčného octu
- 2 lyžice limetkovej šťavy
- 2 lyžice olivového oleja
- 1 lyžica nasekanej čerstvej mäty alebo koriandra
- 2 lyžice medu alebo javorového sirupu alebo agávového nektáru
- ½ až 1 lyžička horčice, podľa chuti
- ¼ lyžičky soli
- Čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti
Postup na farebný šalát z červenej repy s mrkvou, quinoou a špenátom
- Uvarte edamame: V hrnci priveďte vodu do varu, pridajte mrazené edamame a varte, kým sa fazuľky neprehrejú, približne 5 minút. Scedíme a odložíme bokom.
- Mandle alebo tekvicové semienka opražíme: Na malej panvici na strednom ohni opekajte za častého miešania, kým nie sú voňavé a nezačnú na okrajoch zlatnúť, približne 5 minút. Preneste ich do veľkej misy a nechajte vychladnúť.
- Príprava cvikle a mrkvy: Nakrájajte ich čo najjemnejšie ostrým kuchárskym nožom alebo ich nastrúhajte na strúhadle.
- Príprava zálievky: Všetky ingrediencie vyšľahajte.
- V mise zmiešajte opražené mandle, edamame, pripravenú cviklu a mrkvu, nahrubo nakrájaný špenát/rukolu, avokádo nakrájané na kocky a uvarenú quinou.
- Nakoniec zmes pokvapkajte dresingom (možno ho nebudete potrebovať celý) a jemne premiešajte. Ak to poriadne premiešate, vznikne vám ružový šalát! Podľa chuti dosoľte (maximálne ¼ čajovej lyžičky) a čiernym korením. Podávajte.
Alebo vyskúšajte tento recept na cviklový šalát s kozím syrom.
TIP na záver: Ak chcete odstrániť škvrny od repy z dosky na krájanie, posypte dosku hrubou soľou a na vydrhnutie dosky použite rozpolený citrón.