Naše najlepšie bolonské špagety sú veľmi jednoduché a predstavujú pravú taliansku klasiku s omáčkou z mletého mäsa, paradajok a inej zeleniny, plné vône oregana a bazalky. Aká je tá najlepšia boloňská omáčka?
Obsah článku
Recept na najlepšie bolonské špagety
Čo všetko budete na bolonskú omáčku potrebovať a ako presne postupovať sa dozviete nižšie.
Suroviny na bolonské špagety
- 1 lyžica olivového oleja
- 4 plátky údenej slaniny, jemne nakrájané
- 2 stredne veľké cibule nakrájané nadrobno
- 2 očistené a nadrobno nakrájané mrkvy
- 2 zelerové tyčinky, nadrobno nakrájané
- 2 strúčiky cesnaku nasekané nadrobno
- 2 – 3 vetvičky rozmarínu, listy sa natrhajú a nadrobno nasekajú
- 500 g mletého hovädzieho mäsa
Na bolonskú omáčku:
- 2 x 400g plechovky paradajok
- malé balenie bazalkových listov, ktoré sa natrhajú, ¾ sa naseká nadrobno a zvyšok sa nechá celý na ozdobu
- 1 lyžička sušeného oregana
- 2 čerstvé bobkové listy
- 2 lyžice paradajkového pretlaku
- 1 kocka hovädzieho vývaru
- 1 chilli paprika zbavená jadierok a nadrobno nakrájaná (nepovinné)
- 125 ml červeného vína
- 6 cherry paradajok nakrájaných na polovice
Na dochutenie a podávanie:
- 75 g nastrúhaného parmezánu, plus ďalšie na podávanie
- 400 g špagiet
- chrumkavý chlieb na podávanie (nepovinné)
Postup na bolonské špagety
- Veľký hrniec postavíme na stredný oheň a pridáme 1 lyžicu olivového oleja.
- Pridajte 4 nadrobno nakrájané plátky slaniny a smažte 10 minút, kým nie sú zlatisté a chrumkavé.
- Znížte teplotu a pridajte 2 cibule, 2 mrkvy, 2 zelerové tyčinky, 2 strúčiky cesnaku a listy z 2-3 vetvičiek rozmarínu, všetko nadrobno nasekané, a potom smažte 10 minút. Zeleninu často miešajte, kým nezmäkne.
- Zvýšte teplotu na stredne vysokú, pridajte 500 g mletého hovädzieho mäsa a za stáleho miešania varte 3 – 4 minúty, kým mäso nezhnedne po celom povrchu.
- Pridajte 2 konzervy paradajok, nadrobno nasekané lístky z ¾ malého balenia bazalky, 1 lyžičku sušeného oregana, 2 bobkové listy, 2 lyžice paradajkového pretlaku, 1 kocku hovädzieho vývaru, chilli (ak používate), 125 ml červeného vína a 6 na polovice rozkrojených cherry paradajok. Miešajte.
- Priveďte do varu, znížte teplotu na mierny ohrev a prikryte pokrievkou. Varte 1 hodinu a 15 minút za občasného miešania, kým nevznikne hustá omáčka.
- Pridajte 75 g strúhaného parmezánu, skontrolujte ochutenie a premiešajte.
- Keď je bolonská omáčka takmer hotová, uvarte 400 g špagiet podľa návodu na obale.
- Špagety scedíme a buď ich vmiešame do bolonskej omáčky, alebo ich podávame s omáčkou navrchu. Podávajte s ďalším nastrúhaným parmezánom, zvyšnými lístkami bazalky a chrumkavým chlebom, ak máte radi.
Ak urobíte špagety hrubšie, môžete ich použiť do ázijskej polievky s cestovinami.
Poznámky k receptu
Môžete si pripraviť bolonskú omáčku až 3 dni vopred a uvariť cestoviny, keď budete pripravení.
Náhradné suroviny – Pre dosiahnutie najlepších výsledkov postupujte podľa tohto receptu. Tu však nájdete niekoľko bežných náhrad, ktoré by sa do tohto receptu hodili:
- Namiesto mletého hovädzieho mäsa môžete použiť mleté morčacie alebo kuracie mäso
- Korenie môžete zmeniť a pridať iné talianske bylinky podľa vlastného výberu
- Do tohto receptu sa hodí akýkoľvek druh cestovín
Použitím rastlinných surovín si možno pripraviť vegánske bolonské špagety.
Špagety Bolognese novej úrovne – recept
Vylepšite svoj recept na obvyklé bolonské špagety týmto postupom, ktorý obsahuje niekoľko neortodoxných metód a ingrediencií, aby ste dosiahli dokonalé cestovinové jedlo.
Ingrediencie na špagety bolognese
- olivový olej
- 400 g mletého hovädzieho mäsa
- 400 g talianskych bravčových klobás, zbavených kože a rozdrvených
- 200 g údenej pancetty
- 1 cibuľa nakrájaná nadrobno
- 1 mrkvu nakrájanú nadrobno
- 2 zelerové tyčinky nakrájané nadrobno
- 4 strúčiky cesnaku, nasekané
- 1 vetvička tymianu
- malý zväzok čerstvej bazalky, malé lístky pozbierané a odložené
- 2 bobkové listy
- 2 lyžičky sušeného oregana
- hrsť sušených hríbov
- 1 lyžička práškového cukru
- 1 lyžica paradajkového pretlaku
- ½ lyžičky thajskej rybej omáčky
- 1 lyžica červeného vínneho octu
- 100 ml plnotučného mlieka
- 4 x 400 g plechovky nakrájaných paradajok
- 200 ml bieleho vína
- 100 g parmezánu, nastrúhaného
- špagety na podávanie
Postup na špagety bolognese
- Na veľkej panvici s nepriľnavým povrchom rozohrejte olivový olej a nadrobte doň mleté mäso a klobásu. Mleté mäso varte dobrých 30 minút – uvoľní veľa tekutiny, ktorá sa má odpariť, a nakoniec sa začne škvariť vo vlastnom tuku.
- Ak je panvica príliš suchá, prilejte ešte trochu olivového oleja. Ku koncu pokračujte v miešaní mletého mäsa, kým sa na ňom nezačnú objavovať chrumkavé hnedé kúsky.
- Rúru predhrejte na 140 °C. Kým sa mleté mäso opeká, v panvici rozohrejte viac oleja a 5 minút na ňom opekajte pancettu, kým nezačne hnednúť a uvoľňovať tuk, potom pridajte zeleninu a bylinky a nadrobno nadrobte sušené hríby.
- Jemne varte 5 minút, kým nezmäkne a nezačne hnednúť. Posypte cukrom, potom vmiešajte paradajkový pretlak a pokvapkajte rybacou omáčkou a octom. Dusíme, až kým sa nezačne lesknúť, potom vmiešame mäso a zalejeme mliekom a paradajkami.
- Konzervy na paradajky vypláchnite vínom a vmiešajte do panvice. Dochuťte a vmiešajte parmezán. Priveďte do varu, potom prikryte a pečte v rúre 3 hodiny.
- Po uvarení vyklopte do panvice toľko porcií bolonskej omáčky, koľko potrebujete. Cestoviny uvarte, kým nie sú al dente, potom ich vyklopte do panvice s trochou vody a 2 minúty dovarte s omáčkou.
- Vmiešajte parmezán a pokvapkajte olivovým olejom. Cestoviny a bolonskú omáčku rozdeľte do misiek, posypte bazalkou a podávajte s ďalším parmezánom.
Šošovicová bolonská omáčka – recept
Vegetariánska verzia omáčky poteší všetkých, ktorí sa chcú stravovať o niečo zdravšie.
Ingrediencie na šošovicovú bolonskú omáčku
- 3 lyžice olivového oleja
- 2 cibule nakrájané nadrobno
- 3 mrkvy nakrájané nadrobno
- 3 zelerové tyčinky nakrájané nadrobno
- 3 strúčiky cesnaku, rozdrvené
- 500 g sušenej červenej šošovice
- 2 x 400g plechovky nakrájaných paradajok
- 2 lyžice paradajkového pretlaku
- po 2 lyžičkách sušeného oregana a tymianu
- 3 bobkové listy
- 1 litr zeleninového vývaru
- 500 g špagiet
- parmezán alebo vegánsky syr, nastrúhaný, na podávanie
Postup na šošovicovú bolonskú omáčku
- Vo veľkom hrnci zohrejte olej a pridajte cibuľu, mrkvu, zeler a cesnak. Jemne varte 15 – 20 minút, kým všetko nezmäkne. Vmiešajte šošovicu, nakrájané paradajky, paradajkový pretlak, bylinky a vývar.
- Priveďte na mierny oheň a potom varte 40 – 50 minút, kým šošovica nezmäkne a nebude šťavnatá – v prípade potreby prilejte vodu. Dochutíme.
- Ak ju budete jesť hneď, nechajte ju na miernom ohni, kým sa uvaria špagety podľa pokynov na obale. Dobre ich scedíme, rozdelíme do misiek alebo na taniere, navrch dáme lyžicu omáčky a nastrúhame trochu syra.
- Prípadne omáčku vychladíme a necháme v chlade až 3 dni. Alebo ju môžete zamraziť až na 3 mesiace. Porcie jednoducho rozmrazte cez noc pri izbovej teplote a potom ich pri podávaní jemne zohrejte.
Zaujímavá je aj tekvicová verzia bolonských špagiet. Vyskúšajte bolonskú omáčku zabaliť do cesta a vytvoriť tak chutnú prekladanú pizzu.
Čo to vlastne bolonská omáčka je?
Bolonská omáčka je v podstate omáčka z mletého hovädzieho mäsa, cibule, paradajok a čerstvých byliniek, ktorá sa podáva s cestovinami. Je to talianska mäsová omáčka, ktorá pochádza z mesta Bologna, kde sa používa aj pri príprave receptu na klasické lasagne. Je to však viac než len hovädzie mäso, cibuľa a pohár omáčky na špagety.
Ide o hĺbku chuti, ktorú získate postupným varením všetkých ingrediencií a omáčky, ktorá sa stáva hustou, bohatou a výdatnou.
Ako sa bolonská omáčka pripravuje?
Na začiatku uvarte mleté hovädzie mäso s olivovým olejom, soľou a korením. Potom pridajte cibuľu a cesnak, talianske korenie, drvené paradajky, paradajkový pretlak a trochu vody na cestoviny a všetko spolu premiešajte.
Všimnite si, že omáčka v tomto momente vyzerá hotová a pripravená na podávanie. Je však veľmi dôležité nechať ju aspoň 30 minút povariť. Práve tak získa táto bolonská omáčka hlbokú a bohatú chuť.
Keď budete dostatočne trpezliví, všimnete si, že omáčka zhustne. Teraz do nej môžete pridať čerstvé bylinky a dotvoriť ju. Môžete použiť napríklad zmes čerstvej bazalky a petržlenovej vňate. A to je v podstate najlepšia boloňská omáčka pripravená na zaliatie obľúbených cestovín.
Tipy na prípravu najlepšej boloňskej omáčky
- Nechajte ju variť aspoň 30 minút, najlepšie však hodinu. Tradičná bolonská omáčka sa v Taliansku varí približne 2 hodiny. Je to preto, že bolonská omáčka je tým lepšia, čím dlhšie sa varí, čo umožňuje väčšiu hĺbku chuti.
- Na záver bolonskú omáčku posypte čerstvo nastrúhaným parmezánom. Pomôže omáčku zahusťovať a dodá jej príjemnú slanú chuť.
- Namiesto toho, aby ste cestoviny podávali na vrchu, primiešajte ich k bolonskej omáčke. Môže sa zdať, že ide len o preferenciu, ale v skutočnosti to má vedecký dôvod. Keď cestoviny s omáčkou premiešate, omáčka sa emulguje a zahustí, čo znamená, že lepšie priľne k cestovinám. A to znamená, že každé sústo cestovín je dostatočne obalené touto nebeskou omáčkou.
- Používajte čerstvé bylinky. Hoci môžete začať so sušenými bylinkami, vrelo odporúčam pridať aj čerstvé bylinky. Môžete to urobiť pred začatím varenia alebo po dokončení varenia omáčky. Oživíte tým pokrm z cestovín a dodáte mu sviežu a aromatickú chuť.
Aké cestoviny môžete jesť s bolonskou omáčkou?
Taliani tradične jedia bolonskú omáčku s tagliatelle, plochými vláknitými vaječnými cestovinami podobnými fettuccine. Vychutnajte si ju aj na domácich cestovinách alebo s netradičnými druhmi cestovín.
Môžete použiť aj iné ploché cestoviny, ako sú papardalle alebo tripoline. Bolonskú omáčku môžete v podstate podávať s akýmikoľvek cestovinami, napríklad s trubičkovými cestovinami ako sú rigatoni alebo penne. Bolonská omáčka je výborná aj do domácich lasagní. Mäsová omáčka sa pri miešaní zachytí vo vnútri trubičiek a dodá každému sústu cestovín veľa chuti. V prípade, že hľadáte bezmäsovú krémovú omáčku na cestoviny, skúste si pripraviť cestoviny fettuccine s omáčou Alfredo alebo špagety puttanesca.
Ako pri všetkých známych jedlách, aj pri bolonských špagetách existuje množstvo variácií a úprav klasického receptu. Vyskúšajte bolonské špagety pre pokročilých alebo zdravšiu vegetariánsku verziu so šošovicou, vhodnú aj počas pôstu.
Z rôznych variácií najlepšej boloňskej omáčky si vyberie každý. Nezabudnite si k nej okrem dobrých cestovín zvoliť aj dobrú spoločnosť a gurmánsky zážitok je zaručený.