DezertyNátierkyRecepty

Jahodovo-paradajkový džem – recept

O jahodách a paradajkách zvyčajne neuvažujeme ako o kulinárskych partneroch. Jahody si predstavujeme skôr v tvarohovom koláči, zmrzline alebo ako jahody so smotanou. Paradajky zase v spojení s bazalkou, šalátom, cibuľou, cesnakom a všetkými druhmi šalátovej zeleniny a byliniek. Jahody automaticky zaraďujeme do sladkého tábora a paradajky do slanej časti. V jahodovo-paradajkovom džeme sa spája klasické letné ovocie a zelenina v sladko-slanej dokonalosti.

Paradajky patria do jedenej čeľade spolu s baklažánom, paprikou a zemiakmi. Pestujú sa v rôznych veľkostiach a odrodách, od malých čerešňových až po veľké mäsité. Paradajky majú tradične červenú farbu, ale môžete nájsť aj žlté, zelené, fialové, oranžové a pestré odrody.

Jahoda (Fragaria) je jedným z najobľúbenejších bobuľovitých plodov na svete. Existuje viac ako 10 druhov jahodníka, ktoré sa líšia chuťou, veľkosťou a štruktúrou, ale všetky majú rovnaký charakteristický tvar srdca a červenú dužinu so semenami. Približne sedem čerstvých bobúľ sa považuje za jednu z piatich denných dávok.

Zdravotné benefity paradajok a jahôd

Paradajky obsahujú karotenoidy, ktoré sú dôležité na udržanie zdravia očí. Karotenoidy obsiahnuté v paradajkách, pomáhajú predchádzať poškodeniu pokožky UV žiarením.

Paradajky sú dobrým zdrojom vitamínu K, ktorý je potrebný na zrážanie krvi a hojenie rán a môže byť prospešný aj pre zdravie kostí a srdcovo-cievneho systému.

Jahody majú nízky obsah kalórií v porovnaní s iným ovocím. Sú preto užitočné pri regulácii hmotnosti, pretože majú nízky glykemický index.

Jahody spomaľujú trávenie glukózy a pomáhajú zvládať niektoré účinky cukrovky 2. typu.

Jahody obsahujú flavonoidy, ktoré môžu spomaliť stratu pamäti súvisiacu s vekom. Zmierňujú bolesť pri ochoreniach, ako je osteoartritída.

TIP: Pri reumatoidnej artritíde zmierňuje opuchy a bolesť kĺbov napr. liek Wobenzym.

Jahody a paradajky napomáhajú predchádzať srdcovým chorobám a sú prospešné pri regulácii krvného tlaku.

Recept na jahodovo-paradajkový džem s bagetou a syrom feta

Tento jahodovo-paradajkový džem sa kombinuje s bagetou a syrom feta, čo je jedna z najlepších kombinácií. Ak máte viac jahôd ako paradajok, nebojte sa ich použiť. Je dobré ak je džem výraznejšie jahodový s paradajkovým podtónom.

Suroviny na jahodovo paradajkový džem

  • steakové paradajky nakrájané na kocky (2 až 3 veľké paradajky)
  • 250 g nakrájaných jahôd
  • 200 g cukru
  • 1/8 lyžičky mletej škorice
  • 1/8 lyžičky soli
  • 1 lyžička čerstvej citrónovej šťavy

Na bagetu so syrom

  • 1 bageta
  • 60 ml extra panenského olivového oleja
  • 1/2 lyžičky soli
  • 170 g rozdrobeného syra feta
  • 40 malých lístkov mäty, na ozdobu

Postup na jahodovo-paradajkový džem

  1. Vložte nakrájané paradajky do stredne veľkého hrnca a priveďte ich do varu. Znížte teplotu na mierny ohrev a pridajte jahody, cukor, škoricu, soľ a citrónovú šťavu.
  2. Premiešajte, aby sa spojili. Priveďte do varu a varte na stredne nízkej teplote za občasného miešania, kým zmes nezhustne na konzistenciu džemu, 40 až 45 minút.
  3. Odstavte a nechajte úplne vychladnúť.

Jahodovo-paradajkový džem môžete použiť aj ako náplň do makroniek.

Postup na bagety so syrom feta

  1. Predhrejte rúru na vysokú teplotu. Bagety nakrájajte na 1/4 palca hrubé kolieska. Každý plátok potrite z oboch strán olivovým olejom.
  2. Položte bagetky na plech, posypte soľou a opekajt 5 až 6 minút dozlatista a do chrumkava. Na každú bagetku dajte lyžičku džemu a feta syr.
  3. Ak chcete, ozdobte jedným alebo dvoma lístkami mäty.

Ak máte veľa domácich paradajok, môžete z nich pripraviť paradajkový džús. Ten sa výborne hodí na prípravu originálneho kokteilu Bloody Mary.

Ak obľubujte sladké chute, jahodovo-paradajkový džem môžete používať, ako ste zvyknutý, na vianočku či hrianky.

K čomu podávať jahodovo-paradajkový džem

Jahodovo-paradajkový džem je výborný na toasty, lievance, slané aj sladké koláčiky, šišky, muffiny aj krekry. Tradične sa servíruje na maslových koláčikoch alebo „scones“ – čo sú tradičné anglické sušienky zväčša trojuholníkového tvaru.

Asi najlepšie sa dopĺňa so syrom, napríklad ako súčasť sendviča s grilovaným syrom. No dobre sa kombinuje aj so smotanovým syrom.

Použiť ho môžete aj všade tam, kde by ste použili kečup, aby ste získali sladký nádych a chuť čerstvého ovocia. Výbornú kombináciu získate, keď si ho natriete na raňajkovú sušienku so slaninou a vajíčkom alebo ho môžete podávať aj ku morčaciemu mäsu.

Recept na jahodovo-paradajkový džem s vanilkou

Často sa na prípravu paradajkových džemov odporúčajú rímske paradajky. V tomto recepte sme jahodovo-paradajkový džem pripravili zo cherry paradajok a prezretých jahôd.

Suroviny na jahodovo-paradajkový džem s vanilkou

  • 250 g jahôd
  • 100 g cherry paradajok (rozpolené)
  • 70 g práškového cukru
  • ½ vanilkového struku rozdeleného na polovicu
  • 1 lyžička citrónovej šťavy

Postup na jahodovo-paradajkový džem s vanilkou

  1. Čerstvé jahody a cherry paradajky nakrájajte na malé kúsky a spolu s ostatnými prísadami ich pridajte do veľkého hrnca.
  2. Hrniec postavte na stredný oheň na 10 až 15 minút a jemne nechajte suroviny rozvariť sa počas neustáleho miešania.
  3. Znížte teplotu a pridajte lyžicu vody, ak sa vám zdá, že sa džem začína príliš prilepovať na dno hrnca.
  4. Keď ovocná zmes vyzerá ako červené ovocné pyré, odstavte panvicu z ohňa a vyberte vanilkový lusk.
  5. Džem prelejte do zaváraninových sklíčok alebo vzduchotesnej nádoby.
  6. Uchovávajte v chladničke maximálne 5 dní.

Zo zvyšných jahôd môžete pripraviť skvelý jahodový zákusok, ktorý zaručene poteší partnera či vaše ratolesti.

Jahody v kombinácii s vanilkou vytvárajú lahodnú sladko-sviežu kombináciu.

Paradajkový džem recept

Paradajkový džem sa nevyznačuje sladkou chuťou ako tradičný džem. Paradajky majú prirodzene vysoký obsah pektínu a na zahustenie potrebujú menej cukru.

Väčšina receptov na paradajkový džem je slaná a pridáva sa doň teplé korenie, ako napríklad zázvor. Výsledok je sladko-slaný džem, s hustou konzistenciou s veľkými kúskami paradajok.

Suroviny na paradajkový džem

  • 1,5 kg rímskych paradajok (zbavené jadierok a nakrájané)
  • 1 šálky hnedého cukru
  • 1/4 šálky čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy
  • 1 lyžica čerstvo nastrúhaného zázvoru
  • 2 lyžičky vločiek červenej papriky
  • 1 lyžička soli
  • 1/2 lyžičky škorice
  • 1/4 lyžičky mletej rasce
  • 2 lyžice pektínu (nepovinné)

Postup na paradajkový džem

  1. Ak sa chystáte konzervovať džem, pripravte si poháre a viečka: poháre umiestnite na stojan vo veľkom hrnci.
  2. Pridajte toľko vody, aby boli poháre zakryté, a na silnom ohni priveďte do varu. Varte 10 minút, potom vypnite oheň a nechajte poháre odpočívať v horúcej vode.
  3. Vo veľkom hrnci s ťažkým dnom zmiešajte paradajky, cukor, citrónovú šťavu, zázvor, vločky červenej papriky, soľ, škoricu a rascu a za častého miešania priveďte do varu na stredne silnom ohni.
  4. Znížte teplotu a varte, kým zmes nedosiahne hustú konzistenciu podobnú džemu, približne 2 a pol hodiny. Vmiešajte pektín (ak ho používate) a varte ešte 1 minútu.
  5. Horúci džem nalejte do horúcich sterilizovaných pohárov, pričom nechajte 1/4 palca medzery v hlave. Utrite okraje pohárov a zakryte ich viečkami.
  6. Umiestnite poháre na stojan v hrnci a úplne ich zalejte vodou. Hrniec zakryte a priveďte do varu na silnom ohni. Varte 15 minút.
  7. Vypnite oheň, odkryte hrniec a nechajte poháre 5 minút odpočívať vo vode. Vyberte poháre z hrnca a nechajte ich nerušene odpočívať na pracovnej doske 6 hodín alebo cez noc.

TIP: Paradajkový džem použite všade tam, kde by ste mohli použiť džem alebo čatní – ako polevu na toasty, sušienky alebo na mäkké syry. Výborne sa hodí aj do marinády alebo ako omáčka ku grilovanému mäsu. Ak predsa len dávate prednosť klasike, siahnite po marhuľovom lekvári.

Poznámky k príprave paradajkového džemu

Pridaním 1/2 lyžičky mletého čierneho korenia alebo chilly získate džem s ešte ostrejším nádychom.

Džem na krátke skladovanie (bez pekntínu) môžete pripraviť zo slaniny a paradajok. Pred varením pridajte 1 šálku rozdrvenej varenej slaniny.

Citrónová šťava je pre recept veľmi dôležitá. Nielenže dodáva džemu jasnú chuť, ale pomáha tiež aktivovať prirodzený pektín v ovocí a vytvoriť hustú, roztierateľnú konzistenciu.

Tradičným spôsobom sterilizácie a konzervovania (s použitím pektínu) pripravíte džem na dlhšie skladovanie.

Do jahodovo-paradajkového džemu môžete pridávať rôzne príchute a bylinky. Výborné je kombinácia mäty, levandule alebo medovky. Z korením škorica, zázvor, muškátový oriešok, mletá rasca či cesnak – so všetkým radšej mierne, postupne môžete pridávať viac korenia, podľa požadovanej chuti.

Fanúšikov slanších jedál, poteší využite jahodovo-paradajkového džemu naslano.

Recept na paradajkovo-čučoriedkový džem

Dobrou ovocnou kombináciu k paradajkám sú tiež čučoriedky. Džem získa nielen krásnu tmavú farbu ale aj sladkastú čučoriedkovú príchuť. Do tohto džemu sa najlepšie hodia zelené odrody paradajok, ale džem bude chutný aj s použitím klasických rímskych.

Suroviny na paradajkovo-čučoriedkový džem

  • 4 väčšie paradajky
  • 5 šálok čerstvých čučoriedok
  • 1 šálka vody
  • 1 šálka cukru
  • 1/4 šálky citrónovej šťavy
  • 2 lyžičky mletej škorice
  • 1/2 lyžičky mletého muškátového orieška

Postup na paradajkovo-čučoriedkový džem

  1. Pred varením umyte čučoriedky a paradajky.
  2. Paradajky a nakrájajte nahrubo.
  3. Čučoriedky a nakrájané paradajky rozmixujte v mixéri alebo kuchynskom robote, kým zmes nebude hladká.
  4. Čučoriedkovú zmes, 1 šálku vody a cukor varte v hrnci na miernom ohni za stáleho miešania, kým sa cukor nerozpustí.
  5. Pridajte ostatné prísady. Priveďte do varu; za stáleho miešania varte, kým zmes nezhustne.
  6. Horúcu zmes nalejte do horúcich pohárov a naplňte ju do 1/2 cm od vrchu. Okraje pohárov utrite. Okamžite ich prikryte kovovými viečkami a poriadne utesnite.
  7. Sterilizujte vo vriacej vode 10 minút.

Na záver

Paradajky sú mimoriadne obľúbenou surovinou v kuchyni s bohatými možnosťami využitia. Na teplé dni sa výborne hodí studená polievka z paradajok – gazpacho alebo zeleninové šaláty, ktorým paradajky dodajú nielen farbu ale aj šťavnatosť.

Bolonská omáčka pripravená z čerstvých paradajok získa úplne inú chuť rovnako ako lasagne či pizza. Pri pestrej palete využitia nezabudnite ani na čerstvé paradajky, ktoré sú s kolieskami mozzarelly neoddeliteľnou súčasťou letných posedení na terase.

Kategorie:

Dezerty | Nátierky | Recepty

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang