Gaštanová polievka s lupienkami z ružičkového kelu je kulinárskym majstrovským dielom, ktoré spája bohatú, orieškovú chuť gaštanov s jemnou, chrumkavou štruktúrou ružičkového kelu. Elegantný pokrm je skutočnou oslavou sezónnych surovín a ponúka úžasnú rovnováhu chutí a textúry. Toto regionálne nemecké predjedlo, ktoré kombinuje sladkasté arómy krémovej gaštanovej polievky s bylinnou príchuťou chrumkavého ružičkového kelu, si rozhodne zamilujete na prvé sústo.
Polievka sa začína hlavnou ingredienciou: gaštanmi. Tieto jedlé skvosty sú známe svojou výrazne sladkou a zemitou chuťou. Čerstvé gaštany môžete upiecť a ošúpať, alebo sa môžete pre väčšie pohodlie rozhodnúť pre predvarené gaštany alebo gaštany v konzerve. Bez ohľadu na váš výber bude výsledná polievka šťavnatou zmesou gaštanovej dobroty.
Ingrediencie na gaštanovú polievku s čipsami z ružičkového kelu
Na gaštanovú polievku:
- 450 g čerstvých gaštanov
- 1 cibuľa, nakrájaná nadrobno
- 2 strúčiky cesnaku, mleté
- 2 lyžice olivového oleja
- 1 liter zeleninového alebo kuracieho vývaru
- 1 šálka (240 ml) hustej smotany alebo kokosovej smotany pre bezmliečnu variantu
- Soľ a korenie podľa chuti
- Čerstvé lístky tymiánu na ozdobu
Na čipsy z ružičkového kelu:
- 450 g ružičkového kelu, očisteného a nakrájaného na tenké plátky
- 2 lyžice olivového oleja
- Soľ a korenie podľa chuti
Postup na gaštanovú polievku s čipsami z ružičkového kelu
- Predhrejte rúru na 200 °C.
- Ostrým nožom urobte na plochej strane každého gaštanu ryhu „X“. Pomôže im to rovnomerne sa upiecť a ľahšie ich olúpať. Gaštany položte na plech a pečte ich vo vyhriatej rúre približne 20-25 minút, alebo kým sa nezačnú odlupovať.
- Vyberte gaštany z rúry a nechajte ich mierne vychladnúť. Keď sú dostatočne vychladnuté, ošúpte z nich vonkajšiu škrupinu aj vnútornú hnedú šupku. Odložte bokom.
- Vo veľkom hrnci zohrejte olivový olej na strednom ohni. Pridajte nakrájanú cibuľu a pretlačený cesnak a smažte, kým nebudú priesvitné a voňavé, približne 5 minút.
- Do hrnca pridajte ošúpané gaštany a dobre ich premiešajte, aby sa obalili v zmesi cibule a cesnaku. Varte ďalšie 2 minúty.
- Prilejte zeleninový alebo kurací vývar a zmes priveďte do varu. Znížte teplotu na minimum a varte asi 20 minút, alebo kým gaštany nezmäknú.
- Pomocou ponorného mixéra alebo bežného mixéra polievku rozmixujte na hladké a krémové pyré. Ak používate bežný mixér, pracujte po častiach a buďte opatrní, pretože polievka bude horúca.
- Vráťte polievku do hrnca a vmiešajte hustú smotanu alebo kokosový krém. Podľa chuti ju dochuťte soľou a korením. Varte ďalších 5 minút, aby sa polievka prehriala.
- Kým sa polievka varí, pripravte si lupienky ružičkového kelu. V miske zmiešajte tenké plátky ružičkového kelu s olivovým olejom, soľou a korením, kým sa rovnomerne neobalia.
- Ružičkový kel rozložte v jednej vrstve na plech a pečte vo vyhriatej rúre asi 10 – 15 minút, alebo kým nebude chrumkavý a zlatohnedý. Dávajte na ne pozor, aby sa nepripálili.
- Gaštanovú polievku podávajte horúcu, ozdobenú lístkami čerstvého tymiánu a s hrsťou lupienkov ružičkového kelu navrchu.
Tento recept poslúži približne pre 4-6 osôb, v závislosti od veľkosti porcie. V prípade potreby množstvo primerane upravte.
Ružičkový kel – zdravá surovina priamo zo záhrady
Ružičkový kel je malá zelená zelenina, ktorá patrí do čeľade kapustovitých, kam patrí aj kapusta, brokolica a kel. Táto miniatúrna zelenina podobná kapuste je plná živín a má celý rad zdravotných výhod.
Pochádza zo starovekého Ríma a názov v angličtine – Brussels sprouts je odvodený od mesta Brusel v Belgicku, kde si získal popularitu. Dnes sa pestuje v rôznych častiach sveta vrátane Európy, Severnej Ameriky a Ázie.
Ružičkový kel rastie na dlhých stonkách a podobá sa na malú kapustu. Každý kel má zvyčajne 1 až 1,5 cm v priemere a je husto obrastený listami. Má výraznú, mierne horkú chuť, ktorá sa po správnej tepelnej úprave stáva sladšou a jemnejšou.
Výživová hodnota ružičkového kelu
Jednou z významných výhod ružičkového kelu je jeho pôsobivý výživový profil. Má nízky obsah kalórií, ale je bohatá na vitamíny a minerály. Je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, vitamínu K a vitamínu A. Ružičkový kel je tiež zdrojom vlákniny, kyseliny listovej, draslíka a antioxidantov, takže je cenným doplnkom vyváženej stravy.
Okrem výživovej hodnoty ponúka ružičkový kel aj niekoľko zdraviu prospešných látok. Sú známe svojimi potenciálnymi protizápalovými vlastnosťami a považujú sa za kríženú zeleninu, ktorá sa spája so zníženým rizikom chronických ochorení vrátane srdcových chorôb a niektorých druhov rakoviny.
Vysoký obsah vlákniny v ružičkovom keli podporuje zdravie tráviaceho traktu a pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi.
Polievky sú vo všeobecnosti významnou súčasťou jedálnička mnohých kultúr po celom svete. Okrem toho, že sú chutné a sýte, ich významná výživová hodnota ich robí prospešnými pre zdravie a pohodu ľudského organizmu.
Pre inšpiráciou ponúkame zopár ďalších receptov na polievky, ktoré rozhodne stojí zato vyskúšať:
- Gazpacho (studená španielska zeleninová polievka)
- Hrášková polievka
- Brokolicová polievka so syrom
- Hovädzia jačmenná polievka
Pre milovníkov zahraničnej kuchyne špeciálne odporúčame vyskúšať recept na ázijskú polievku s cestovinami či exotickú arabskú kuraciu polievku.
Príprava ružičkového kelu
Pokiaľ ide o prípravu ružičkového kelu, môžete si ho vychutnať rôznymi spôsobmi. Môžete ho pražiť, variť v pare, dusiť alebo si ho dokonca vychutnávať surový v šalátoch.
Praženie ružičkového kelu zvýrazní jeho prirodzenú sladkosť a dodá mu lahodnú karamelizovanú chuť. Rýchle vyprážanie alebo smaženie na horúcej panvici pomôže zachovať jeho žiarivú farbu a chrumkavosť.
Ružičkový kel sa dobre kombinuje so širokou škálou chutí a prísad. Môžete ho ochutiť bylinkami a korením, ako je cesnak, tymián alebo rozmarín. Pridanie kyslosti, napríklad citrónovej šťavy alebo balzamikového octu, môže pomôcť vyvážiť jeho prirodzenú horkosť. Za vyskúšanie rozhodne stoja kelové fašírky, ku ktorých si môžete vybrať zo širokej škály príloh.
Doplňujú ho aj prísady, ako sú orechy, sušené ovocie, javorový sirup alebo vegánska slanina, ktoré mu dodávajú textúru a komplexnosť.
Či už chcete obohatiť svoj kulinársky repertoár alebo pridať do jedál zeleninu bohatú na živiny, ružičkový kel je všestrannou a výživnou voľbou. Vďaka svojej výraznej chuti, hustej štruktúre a množstvu zdraviu prospešných látok môže byť ružičkový kel príjemným doplnkom každého pokrmu a prispieť k plnohodnotnej a zdravej strave.
Vegánska polievka z ružičkového kelu – recept
Vegánska polievka z ružičkového kelu je chutné a výživné jedlo, ktoré zvýrazňuje chute a textúry tejto skromnej zeleniny. Ružičkový kel, plný vitamínov, minerálov a vlákniny, ponúka celý rad zdravotných výhod. O to lepšie je, že sa dá premeniť na sýtu polievku, ktorá vás zahreje aj počas tých najchladnejších dní.
Ingrediencie na vegánsku polievku z ružičkového kelu
- 450 g ružičkového kelu, orezaný a rozpolený
- 1 stredne veľká cibuľa, nakrájaná na kocky
- 3 strúčiky cesnaku, mleté
- 4 šálky zeleninového vývaru
- 2 lyžice olivového oleja
- 1 lyžička sušeného tymiánu
- 1/2 lyžičky sušeného rozmarínu
- Soľ a korenie podľa chuti
- Voliteľné prílohy: pečené listy ružičkového kelu, olivový olej, čerstvo mleté čierne korenie, opražené orechy
Postup na vegánsku polievku z ružičkového kelu
- V hrnci na miernom ohni zohrejte olivový olej. Pridajte na kocky nakrájanú cibuľu a pretlačený cesnak. Smažte 2-3 minúty, kým cibuľa nie je priesvitná a voňavá.
- Do hrnca pridajte ružičkový kel a smažte ďalšie 3-4 minúty, aby sa zvýraznila jeho chuť.
- Zalejte zeleninovým vývarom a dbajte na to, aby bol ružičkový kel práve zakrytý. Pridajte sušený tymián, sušený rozmarín, soľ a korenie. Dobre premiešajte, aby sa spojili.
- Zmes priveďte do varu a potom znížte teplotu na minimum. Hrniec prikryte a nechajte polievku variť 15-20 minút, alebo kým ružičkový kel nezmäkne.
- Keď je ružičkový kel uvarený, ponorným mixérom priamo v hrnci polievku rozmixujte do hladka a krémova. Prípadne zmes opatrne preložte do stolového mixéra a mixujte po častiach. Pri mixovaní horúcich tekutín buďte opatrní, aby ste predišli akejkoľvek nehode.
- Rozmixovanú polievku vráťte do hrnca a podľa chuti ju dochuťte. V prípade potreby pridajte viac rastlinného vývaru alebo rastlinného mlieka, aby bola konzistencia redšia.
- Polievku jemne zohrejte na sporáku na miernom ohni, pričom dávajte pozor, aby sa nevarila.
- Vegánsku polievku z ružičkového kelu naberte do misiek a ozdobte ju obľúbenými prílohami, napríklad chrumkavými opraženými lístkami ružičkového kelu, kvapkou olivového oleja, čerstvo mletým čiernym korením alebo opraženými orechmi.
- Polievku podávajte horúcu a vychutnajte si ju s chrumkavým chlebom alebo jednoduchým zeleným šalátom.
Či už ste oddaný vegán, alebo len chcete do svojho jedálnička zaradiť viac rastlinných jedál, táto polievka je chutnou a výživnou voľbou, ktorá ukazuje všestrannosť ružičkového kelu a rozmanitosť vegánskeho varenia.