Zeler nevyzerá príliš vábne, avšak sa z neho dajú vyčarovať úžasné jedlá, ktoré prekvapia naše chuťové poháriky. Zeler sme zvyknutí využívať najmä ako dochucovadlo napr. do polievok, pretože svojimi vlastnosťami dokáže sčasti nahradiť soľ. Výborne sa hodí aj do nátierok, ale my vám prezradíme naše tri najobľúbenejšie recepty zo zeleru.
Aký zeler si vybrať? Je chuťový rozdiel ak si kúpime zeler v bio kvalite?
Urobili sme malý test a kúpili zeler aj v bežných obchodoch aj bio obchodoch. Zeler v bio kvalite mal nepochybne lepšiu, lahodnejšiu chuť. Ak si teda idete pripravovať zelerové hranolky alebo vysmážaný zeler odporučili by sme vám ho kúpiť v bio kvalite. Ale nič sa samozejme nestane, ak si kúpite obyčajný zeler v bežnom obchode.
Ako zeler uvariť?
Ak varíme polievku, zeler pridáme k ostatnej zelenine, ale pridáme zopár kvapiek citrónu. Ak ideme pripravovať vysmážaný zeler, alebo ho teda ideme pripravovať zvlásť, dáme do osolenej, vriacej vody cca 1 PL citrónovej šťavy. Zeler tak bude lahodnejší a nesčerná.
Zopár vlastností zeleru:
- je silný alergén, preto si treba dávať pozor, ak ste náchylní k potravinovým alergiám. Hlavne, ak ho chceme podávať deťom. Tie by ho mali konzumovať najskôr až po roku života
- dobrá správa je, že zeler obsahuje málo kalórií
- zeler vraj pomáha redukovať chuť na sladké a mastné jedlá
- zlepšuje imunitný systém aj pre jeho vysoký obsah vitamínov.
Naše TOP zelerové recepty
Lahodný zeler v cestíčku
Pre 2 osoby nám postačí polovička uvareného zeleru (cca 8 kúskov). Dávajte si pozor, aby sa nerozvaril. Vtedy by sa vám pri vysmážaní mohol rozpadávať.
Uvarený zeler nakrájame na kúsky v hrúbke medzi 0,5 a 1 cm.
Cestíčko si pripravíme zmiešaním 2 vajíčok, múky (my sme použili zmes cícerovej a hrachovej múky), soli, korenia, 1, 5 PL sezamových semiačok a cca 2 PL tvrdého syra parmezánového typu. Napr. Dziugas. Cestíčko by malo byť dostatočne husté, aby nám pri obaľovaní kúskov celé nestekalo.
Uvarený zeler teraz obaľujeme v cestíčku a vysmážame na rozpálenej panvici napr. na kokosovom oleji z oboch strán.
My sme si ho pripravili s obyčajnými a fialovými zemiakmi s petržlenovou vňaťkou a maslom. No nevyzerá to parádne? A ešte aj chutí.
Zelerovo – mrkový teplý šalát
Polovičku zeleru a 5 väčších mrkiev očistíme a nastrúhame na strúhadle na hrubšie pásiky.
Na rozpálenom oleji na panvici osmažíme malú cibuľku, pridáme nastrúhanú mrkvu s zelerom a 1 pretlačený strúčik cesnaku. Osolíme, okoreníme a pridáme cca 3 ČL mletej rasce. Tá šalátu dodá tú znamenitú chuť, tak sa ju radšej nesnažte vynechať. V prípade potreby podlejeme troškou vody a dusíme pod pokrievkou cca 15 minút alebo do úplného zmäknutia. Ak máte radi jemne nasládlú chuť, pridajte aj 1 ČL medu.