Túto vynikajúcu kombináciu chutí sme objavili celkom náhodou. Polievka na štýl, čo máme radi a čo dom dal. Je naozaj výborná a veľmi vhodná na jesenné obdobie, keďže vďaka štipľavému curry aj trošku zahreje. Veríme, že vám bude chutiť.
Táto polievka z červenej šošovice a mrkvy je jednoduchá a chutná bezlaktózová polievka, ktorá je ideálna na chladný deň. Je neuveriteľne jednoduchá na prípravu, pripravuje sa zo surovín, ktoré už pravdepodobne máte v špajze, a hotová je len za 30 minút.
Recept na mrkvovo-šošovicovú polievku
Mrkvovo-šošovicová polievka je neuveriteľne krémová a vďaka šošovici obsahuje veľa bielkovín. Je vhodná aj do mrazničky. Perfektná v kombinácii s výdatným celozrnným chlebom, ale aj sama o sebe je plnohodnotným jedlom.
Ingrediencie na mrkvovo-šošovicovú polievku
- 600 g mrky
- 100 g červenej šošovice
- 1 malá konzerva kokosového mlieka (165 ml)
- 1 lyžica celej rasce
- 1 lyžička curry pasty
- 1 veľká lyžica masla
- 800 ml až 1 liter zeleninového bujónu (podľa toho aký hustý krém máte radi)
- korenie, prípadne aj soľ na dochutenie
Postup na mrkvovo-šošovicovú polievku
- Pripravíme veľkú panvicu, na ktorej nasucho opražíme kmín. Asi 2 minúty, kým pustí arómu. Pridáme lyžicu masla a curry pastu. Zmes rozmiešame a pridáme očistenú mrkvu nakrájanú na cca 1 cm kolieska.
- Pražíme asi 5 minút za občasného miešania, aby sa nám mrkva nepripálila. Potom pridáme šošovicu, ktorú si predtým prepláchneme v sitku a kokosové mlieko.
- Necháme zovrieť a prelejeme do hrnca do ktorého prilejeme bujón. Množstvo podľa chuti. My máme radi hustejšiu polievku, tak sme pridali 800 ml. Varíme kým mrkva a šošovica nezmäknú a nakoniec rozmixujeme tyčovým mixérom na krém.
- Nakoniec dochutíme čiernym korením, soľou a ozdobíme čerstvou petržlenovou vňaťou.
Musí byť šošovica namočená?
Nie. V skutočnosti to pri tomto recepte neodporúčame. Červená šošovica sa varí veľmi ľahko a na rozdiel od iných strukovín si vo všeobecnosti nevyžaduje namáčanie.
Môžete ju prepláchnuť v jemnom cedidle, aby ste odstránili všetky kúsky, ktoré tam nepatria, ale nenechávajte ju namočenú.
Keď ju pridávate do polievky, chcete ju mať v pôvodnom stave, aby ju zeleninový vývar uvaril a prenikli do nej chute.
Skladovanie a mrazenie
Táto polievka z mrkvy a šošovice vydrží vo vzduchotesnej nádobe v chladničke približne 5 dní.
Pre všetkých, ktorí si radi pripravujú jedlo vopred, sa táto polievka dá aj zamraziť. Či už v chladničke alebo v mrazničke, pred preložením do vzduchotesnej nádoby ju nechajte úplne vychladnúť.
Táto polievka vydrží v mrazničke približne 1 mesiac. Nechajte ju cez noc rozmraziť v chladničke a potom ju zohrejte na sporáku. Nezabudnite si v nádobe nechať miesto na rozšírenie.
Tipy na úspech
Nechcete, aby sa šošovica uvarila príliš rýchlo, preto sa uistite, že ju varíte na veľmi nízkej teplote a hrniec je prikrytý.
Polievku neprekladajte do mixéra, kým sa zo šošovice nevstrebe všetka tekutina a kým nie je úplne mäkká. Množstvo soli, ktoré budete potrebovať, závisí od slanosti vášho vývaru.
Návrhy na servírovanie
Túto polievku odporúčame podávať s výdatným chlebom a čerstvou petržlenovou vňaťou na vrchu. Je ideálna ako samostatné plnohodnotné jedlo, pretože má vysoký obsah bielkovín, ale je výborná aj s prílohou v podobe šalátu.
Marocká mrkvovo-šošovicová polievka – recept
Marocká mrkvová polievka z červenej šošovice je ďalším výborným receptom na bezmäsité jedlo plné chuti. Červenú šošovicu a mrkvu dopĺňa rasca, kurkuma, koriander, paprika a škorica, ktoré vytvárajú krémovú a sýtu polievku.
Ingrediencie na marockú mrkvovo-šošovicovú polievku
- 2 lyžice olivového oleja
- 1/2 stredne veľkej cibule nakrájanej nadrobno
- 3 strúčiky cesnaku, mleté
- 2 šálky nakrájanej mrkvy alebo asi 4 stredne veľké mrkvy, ošúpané a nakrájané
- 1 lyžička rasce
- 1 lyžička kurkumy
- 2 lyžičky koriandra
- 1/2 lyžičky papriky
- 1/4 lyžičky škorice
- 2 šálky červenej šošovice, prepláchnutej
- 1 plechovka nakrájaných paradajok
- 4 šálky zeleninového vývaru
- soľ a korenie podľa chuti
Príloha:
- koriander alebo petržlenová vňať
- klíny citróna
- rozdrvená červená paprika
Postup na marockú mrkvovo-šošovicovú polievku
- Vo veľkom hrnci na miernom ohni zohrejte 2 lyžice olivového oleja. Cibuľu a cesnak opekajte asi 2 minúty, kým nezmäknú, potom pridajte korenie a opekajte asi 4 minúty. Pridajte mrkvu a restujte, kým mrkva nezmäkne, približne 10 minút.
- Pridajte zeleninový vývar, nakrájané paradajky a šošovicu a premiešajte. Dusíme na miernom ohni 20 minút alebo kým šošovica nezmäkne.
- Polievku môžete jesť tak, ako je, s kúskami mrkvy, šošovice a paradajok, alebo môžete použiť ručný ponorný mixér alebo bežný mixér na vytvorenie krémovej polievky. Prípadne polovicu rozmixujte a polovicu nechajte nerozmixovanú.
- Polievku podávajte s čerstvým koriandrom, drveným červeným korením a čerstvou citrónovou šťavou.
Poznámky
Namiesto zeleninového vývaru môžete použiť kurací vývar. Ak chcete trochu hustejšiu polievku, po uvarení cibule, cesnaku a mrkvy pridajte 2-3 lyžice paradajkového pretlaku.
Medzi ďalšie vhodné prísady patrí quinoa alebo kuskus, cícer, grilované kuracie mäso, maslová tekvica alebo cuketa.
Tipy a variácie
Do polievky môžete pridať ďalšie bielkoviny pridaním cíceru alebo bielej fazule. Vychutnajte si v tejto polievke zeleninu navyše. Vyskúšajte karfiol, jalapeños na okorenenie, zemiaky alebo sladké zemiaky.
Prílohy sú vždy skvelým spôsobom, ako posunúť polievku na vyššiu úroveň. K tejto šošovicovej polievke sa hodia ozdoby ako grécky syr feta, čerstvý koriander a petržlen, grécky alebo obyčajný jogurt, ktorý sa do polievky zamieša, aby bola hustejšia a krémovejšia.
Tí, ktorí chcú do polievky pridať mäso, môžu do nej pridať klobásu, kuracie mäso nakrájané na kocky, mleté bravčové mäso alebo aj chrumkavú slaninu.
Červená šošovica je v tejto polievke výborná, pretože sa rozpadá a je mäkká. Ak máte po ruke hnedú alebo zelenú šošovicu, môžete ju vymeniť alebo použiť polovicu červenej a polovicu hnedej alebo zelenej. Niektorí ľudia uprednostňujú textúru zelenej alebo hnedej – takže je to len na vás.
Recept na mrkvovo-šošovicovú polievku so zázvorom
Pre toto existujú polievky. Je to dušu posilňujúca, jednoduchá polievka, ktorá využíva základné suroviny, je lacná a zdravá. Víťazstvo na všetkých frontoch.
Ingrediencie na mrkvovo-šošovicovú polievku so zázvorom
- 3 lyžice olivového oleja
- 2 hnedé cibule nakrájané na kocky
- 6 šálok olúpanej a nahrubo nakrájanej mrkvy (asi 750 g)
- 3 lyžice nahrubo nasekaného zázvoru
- 1 lyžica garam masaly (v závislosti od sily vašej zmesi korenia môžete pridať viac)
- 1 lyžica čerstvo pomletých semienok rasce
- ½ lyžice kurkumy
- 250 g červenej delenej šošovice
- 1,5 litra zeleninového vývaru (stačí z kocky)
- vločky morskej soli na dochutenie
- 1 a ½ šálky jogurtu gréckeho typu
- listy koriandra, na podávanie
Postup na mrkvovo-šošovicovú polievku so zázvorom
- Do veľkého hrnca pridajte olivový olej, hnedú cibuľu a nakrájanú mrkvu. Za pravidelného miešania varte 5 minút alebo dovtedy, kým cibuľa úplne nezmäkne a nezačne voňať.
- Pridajte zázvor a korenie a varte, kým sa nerozvonia. Pridajte šošovicu a zeleninový vývar a varte 20-25 minút alebo kým šošovica nezmäkne a mrkva sa nerozvarí.
- Všetko v hrnci rozmixujte tyčovým mixérom a potom vmiešajte jogurt. Ak máte pocit, že je polievka príliš hustá, môžete ju rozmiešať ešte s trochou vývaru. Ak pridávate ďalšiu tekutinu, nechajte polievku chvíľu prehriať.
Prečo pripraviť mrkvovo-šošovicovú polievku
Táto polievka je bezlepková a plná bielkovín. Ponúka vám poriadnu dávku vitamínov z mrkvy, špenátu, korenia a šošovice. Ak ste milovníkom vegánskej stravy, vyskúšajte vegánsku krémovú mrkvovú polievku, alebo francúzsku cibuľovú polievku, ktoré určite potešia vaše chuťové poháriky.
Dobre sa mrazí. Urobte si z nej veľkú dávku a polovicu si nechajte na neskôr. Rozdeľte si ju na porcie, aby ste ju mohli vytiahnuť, keď budete potrebovať zdravý obed.
Tip pred zmrazením: nechajte polievku vychladnúť na izbovú teplotu, potom ju vložte do vzduchotesnej nádoby a skladujte v mrazničke až 3 mesiace. Keď ste pripravení na konzumáciu, nechajte polievku cez noc rozmraziť v chladničke. Potom, keď ste pripravení ju zjesť, zohrejte ju na sporáku na miernom ohni, kým sa neprehreje.