Seitanu sa hovorí napríklad aj pšeničné mäso, lebo je vyrobený z pšeničnej múky a vody a ak sa správne pripraví a namarinuje, zaručujeme vám, že ho od ozajstného mäsa nerozozná ani človek čo mäso bežne konzumuje.
Niekedy sa ľudia čudujú prečo vegetariáni vyhľadávajú chuť mäsa, no nie všetci sa vegetariánmi či vegánmi stávajú z etických dôvodov. Seitan je preto vynikajúcou náhradou bohatou na bielkoviny aj vitamíny, ktoré sa v kvalitnej múke nachádzajú.
Seitan je naozaj lahôdkou a dajú sa z neho pripraviť rezne, čína, burgre, hot- dogy, soté, fašírky a veľa iného. Dá sa vytvarovať do rôznych tvarov a zakaždým si ho môžeme užívať celkom inak, podľa toho ako si ho ochutíte..
Seitan je fantastickým jedlom “tesne pred výplatou”. Zo seitanu pripraveného z kila múky sa najedia aj traja ľudia.
Dostanete ho kúpiť aj hotový v bio obchodou v chladiacom boxe. Zväčša sa nachádza pri tofu alebo tempehu, ale vyrobiť si ho môžeme aj doma. Jediné čo k výrobe treba je hladká pšeničná múka, voda, soľ, čas a vytrvalosť pri hnetení cesta a vymývaní škrobu. Vývar a koreniny budeme potrebovať neskôr na varenie.
Ani len sa nepokúšajte seitan vyrobiť zo špaldovej múky. Tá obsahuje menej lepku ako pšeničná múka a seitan sa vám z nej nepodarí.
Čas prípravy: 2 hodiny ( z toho aktívny čas 35 minút)
Potrebné suroviny:
- 1 kg pšeničnej múky
- 0,5 l studenej vody
- 1 ČL soli
- sitko
- sušený vývar a koreniny na varenie
Krok číslo 1: do väčšej misky vysypeme 1 kg pšeničnej múky, prilejeme pol litra studenej vody a dobre premiešame. V prvom kroku drevenou vareškou a neskôr zapojte ruky. Cesto neskôr premiestnite na pracovnú dosku, kde sa vám bude lepšie spracovávať. Hotové vypracované cesto by malo mať konzistenciu presne takú, ako keď pečiete chlieb.
Okrem krásneho cesta, budete mať super vyšportované paže :). Čím viac si na hnetení dáte záležať, tým lepšie sa vám s cestom bude neskôr pracovať. Na krok číslo jedna si rezervujte približne 12- 15 minút alebo zo skrinky vytiahnite šikovný stroj, ktorý to spraví za vás.
Krok číslo 2:cesto nechajte hodinku odpočívať a na posledných 10 minút do misky nalejte studenú vodu. Až po vrch. Po tomto čase vodu zlejte.
Krok číslo 3: teraz začíname s vymývaním škrobu. Do misky s cestom napustte vlažnú vodu a začnite s vymývaním. Podobne ako keby ste pláchali prádlo :D. Voda vám ihneď obelie. Vodu priebežne vylievajte a dolievajte čistú. Ku koncu už môžete prilievať stále viac a viac studenú vodu.
Tento proces trvá približne 15 minút, až kým voda nie je čistá, čiže sa škrob prestane vymývať. Ako dobrý pomocník pri vylievaní vody môže byť sitko, ktoré vám zabráni v tom, aby ste spolu s vodou vylievali kúsky cesta. Seitan má ku koncu asi tretinovú veľkosť oproti jeho pôvodnej a má celkom inú štruktúru.
Krok číslo 4: seitan necháme približne 10 minút odkvapkať v sitku a môžeme ho uvariť buď v celku alebo ho nakrájať na malé kocky, do formy párkov alebo ho môžeme cez utierku či fóliu vyklepať na “rezníky”. Ako vidíte nižšie, jeden pároček je zabalený v gáze. Takto zabalený kúsok si lepšie zachová svoj tvar, ostane pevnejší a až tak nezväčší svoj objem. Ale aj nezabalený sa pekne uvarí a nerozpadne sa.
Krok číslo 5: ako sme už naznačili vyššie, teraz prichádza na rad varenie. Kúsky seitanu alebo celé cesto teraz umiestníme do hrnca s vývarom, ľubovoľnými koreninami, cibuľou, cesnakom,…, aby dostal chuťový základ. Varíme ho cca 25 minút. Hotový seitan by mal plávať na povrchu. Dôležité bude neskôr marinovanie, kde sa môžete vyhrať s chuťami, omáčkami a seitan si pripraviť podľa toho na čo ho budete chcieť použiť.
Skladovanie: hotový seitan vydrží v dobre uzatvorenej nádobe týždeň v chladičke a v mrazničke aj zopár mesiacov.</p