Od 12. mesiaca vaše dieťa zvláda stále viac pohybových aktivít, samo sa vie rozbehnúť aj zastaviť, pokračuje v osamostatňovaní sa.
Už sa vyzná aj v jedle, pamätá si, čo ako vonia a chutí a už má svoju vlastnú lyžičku a za sebou aj prvé pokusy trafiť sa ňou do úst. Doprajte mu samostatnosť a nechajte ho, nech sa kŕmi a pije samo.
- Ak batoľa nejakú stravu odmieta, nenúťte ho a v žiadnom prípade mu neponúkajte úplatky vo forme sladkostí, keď zje, čo nechce.
- Obdobie vzdoru sa prejaví aj v jedle a vaše dieťaťa odmieta aj to, čo doteraz zbožňovalo. Nedajte sa odradiť a o niekoľko dní mu odmietanú potravinu ponúknite opäť a uvidíte, či šlo len o chvíľkový rozmar.
- Zeleninu už batoľa môže všetku, aj surovú. K ovociu pridajte citrusy, kivi a ananás. Ponúkajte aj málo slané tvrdé syry či kvalitnú šunku.
- Začnite mierne soliť. Najväčšie riziko nadmerného príjmu sodíka pre dojča a batoľa spočíva v preťažovaní ľadvín, ktoré zatiaľ nie sú dostatočne zrelé.
- Od 19 mesiaca by v stravovaní batoľaťa už mali byť zaradené všetky potraviny, samozrejme okrem tých naozaj nevhodných pre deti (alkohol a podobne). Imunita dieťaťa sa však vyvíja aj dávno po ukončení prvého roka života. Preto, pokiaľ dieťaťu popri bežnej strave podávate výživu pre batoľatá, pokračujte v tom čo najdlhšie.
- V tomto veku sa už nevyhnete sladkostiam. Občas ich svojmu dieťaťu doprajte, ale nie každý deň a tiež nie ako odmenu či upokojujúci prostriedok.
- Dbajte o vyváženú stravu a pokúste sa nevytvoriť u vášho dieťatka zvyk na slanú chuť a sladkosti. Nezabúdajte – dieťa si už vie samo regulovať množstvo stravy, ale jej zloženie je plne vo vašich rukách.