Kelové fašírky sú chutným a výživným spôsobom, ako si vychutnať túto zelenú listovú zeleninu. Kel, ktorý patrí do čeľade kapustovitých, je plný vitamínov, minerálov a antioxidantov, takže je vynikajúcim doplnkom zdravej stravy. Keď sa kel premení na fašírky, stane sa ešte lákavejším a všestrannejším.
Kelové fašírky sú vynikajúce jedlo z rôznych kapustovitých plodín, ako je kapusta, kel, karfiol alebo brokolica. Tieto fašírky sú vynikajúcim spôsobom, ako si vychutnať jedinečnú chuť a výživové hodnoty kapustovej zeleniny. Vďaka chrumkavému povrchu a jemnému, aromatickému vnútru sú kelové fašírky všestranným a uspokojivým doplnkom každého jedla.
Či už si ich vychutnáte ako prílohu, predjedlo, alebo dokonca ako vegetariánsky hlavný chod, kelové fašírky ponúkajú úžasnú kombináciu zdravých ingrediencií a lahodnej chuti.
Ingrediencie na kelové fašírky
- 2 šálky kelu, nadrobno nasekané
- 1/2 šálky hladkej múky (môžete použiť aj celozrnnú múku alebo bezlepkovú alternatívu)
- 1/4 šálky strúhaného parmezánu (nepovinné)
- 2 veľké vajcia, jemne rozšľahané
- 2 strúčiky cesnaku, mleté
- 1/4 lyžičky červenej papriky (upravte podľa požadovanej ostrosti)
- 1/2 lyžičky soli
- 1/4 lyžičky čierneho korenia
- Olivový olej na vyprážanie
Postup na kelové fašírky
- Vo veľkej mise zmiešajte nakrájaný kel, múku, parmezán (ak používate), vajcia, pretlačený cesnak, červenú papriku, soľ a čierne korenie. Dobre premiešajte, kým sa všetky prísady rovnomerne nespoja.
- Zmes nechajte asi 10 minút odstáť. Kel tak mierne zmäkne a chute sa spoja.
- V panvici alebo na panvici na strednom ohni rozohrejte kvapku olivového oleja.
- Z kelovej zmesi naberte vrchovatú polievkovú lyžicu a nakvapkajte ju na rozohriatu panvicu. Zadnou stranou lyžice ju mierne sploštite, aby ste vytvorili tvar placky. Postup opakujte, pričom medzi jednotlivými plackami nechajte trochu miesta.
- Placky varte 3-4 minúty z každej strany, alebo kým nezískajú zlatohnedú farbu a nie sú chrumkavé. Možno budete musieť upraviť teplotu, aby ste zabránili spáleniu.
- Po upečení preložte fašírky na tanier vystlaný papierovou utierkou, aby absorbovali prebytočný olej.
- Smaženie opakujte so zvyšnou kelovou zmesou, kým sa nespotrebuje, a podľa potreby pridajte do panvice viac oleja.
- Kelové fašírky podávajte teplé ako predjedlo, prílohu alebo aj ako vegetariánsku hamburgerovú placku. Môžete si ich vychutnať samostatne alebo ich podávať s omáčkou podľa vlastného výberu, napríklad s jogurtovým dipom alebo pikantným aioli.
K hotovým kelovým plackám si vychutnajte čerstvý jogurtový chlieb z domácej pekárne alebo špeciálny írsky špaldový chlieb.
Vychutnajte si tieto chrumkavé a výživné kelové fašírky ako vynikajúci doplnok k jedlu.
Prečo zvoliť práve kelové fašírky?
Kelové fašírky sú skutočne výnimočným pokrmom. Okrem toho, že sú mimoriadne chutné, vyznačujú sa aj vysokým obsahom živín. Tie majú blahodárne účinky na ľudský organizmus a ich nedostatok vedie k zdravotným komplikáciám. Prečo teda konzumovať kelové fašírky?
- Obsah živín: Kel je známy svojím výnimočným nutričným profilom. Je plný vitamínov A, C a K, ako aj minerálov, ako je vápnik, draslík a železo. Tieto živiny sú nevyhnutné na podporu funkcie imunitného systému, zdravia kostí a celkovej vitality.
- Bohatý na vlákninu: Kel je bohatý na vlákninu, ktorá podporuje trávenie, nasýtenie a pomáha udržiavať zdravú hmotnosť. Zaradením kelových fašírok do jedál môžete prispieť k dennému príjmu vlákniny a podporiť zdravie tráviaceho traktu.
- Antioxidačná sila: Kel obsahuje množstvo antioxidantov vrátane betakaroténu, vitamínu C a rôznych flavonoidov. Tieto antioxidanty pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu v tele, chránia pred poškodením buniek a znižujú riziko chronických ochorení.
- Všestranný a chutný: Kelové fašírky sú vynikajúcim spôsobom, ako si vychutnať túto zelenú listovú zeleninu. Štruktúra kelu sa môže meniť od chrumkavej na povrchu až po jemnú vo vnútri, čo vytvára uspokojivý kontrast. Chuť fašírok si môžete prispôsobiť pridaním byliniek, korenín alebo dokonca inej zeleniny, aby ste ju zvýraznili.
- Jednoduchá príprava: Príprava kelových fašírok je pomerne jednoduchá a vyžaduje si minimum ingrediencií. Po umytí a nakrájaní môžete kel spojiť s cestom z múky, vajec a korenín. Zo zmesi sa potom vytvarujú placky a upečú sa dozlatista. Je to rýchly a pohodlný spôsob, ako zaradiť kel do jedál.
- Všestranné možnosti podávania: Kelové fašírky si môžete vychutnať rôznymi spôsobmi. Môžu sa podávať ako hlavné jedlo spolu s čerstvým šalátom, ako príloha k bielkovinám alebo dokonca ako zdravé občerstvenie. Na dochutenie ich môžete doplniť omáčkami, dipmi alebo vyžmýkanou citrónovou šťavou.
- Ak si aj zvolíte vegánsku verziu kelových fašírok, môžete si k nim spraviť grilovaný baklažán s vegánskou jogurtovou omáčkou.
- Vhodné pre deti aj dospelých: Kelové fašírky môžu byť vynikajúcim spôsobom, ako predstaviť kel deťom alebo vyberavým jedákom. Chrumkavá štruktúra a slaná chuť ich robia atraktívnejšími a môžu byť skvelou alternatívou tradičných vyprážaných občerstvení. Tiež sa môžu podávať na stretnutiach či večierkoch ako zdravé a chutné predjedlo alebo ako chutná desiata na výletoch po zaujímavých miestach na Slovensku.
Kelové fašírky predstavujú lahodný a výživný spôsob, ako zaradiť túto superpotravinu do svojho jedálnička. Ponúkajú celý rad zdravotných výhod, ľahko sa pripravujú a môžete si ich vychutnať na rôzne spôsoby. Experimentujte s rôznymi receptami a koreninami, aby ste našli svoju obľúbenú kombináciu a vychutnali si dobroty kelu vo forme chutných fašírok.
Vegánske kelové fašírky – recept
Vegánska varianta kelových fašírok je skvelou voľbou pre ľudí, ktorí sa stravujú rastlinnou stravou, alebo pre tých, ktorí hľadajú chutné alternatívy bez živočíšnych produktov. Niekoľkými jednoduchými obmenami môžete vytvoriť vegánske kelové fašírky, ktoré sú rovnako chutné a výživné.
Nahradenie vajec: Na nahradenie vajec ako spojiva v tradičných receptoch na fašírky môžete použiť alternatívy, ako sú ľanové vajcia alebo chia vajcia. Jednoducho zmiešajte 1 lyžicu mletých ľanových semienok alebo chia semienok s 3 lyžicami vody za každé potrebné vajce. Zmes nechajte niekoľko minút odstáť, kým nezhustne a nezačne pripomínať gél.
Bezmliečna možnosť: Vynechajte parmezán alebo použite vegánsku alternatívu, napríklad výživné droždie alebo vegánsky syr. Tieto možnosti môžu poskytnúť podobnú slanú chuť a dodať fašírkam nádych syrovosti.
Bezlepková alternatíva: Ak dávate prednosť bezlepkovým fašírkam, nahraďte celozrnnú múku zmesou bezlepkovej múky alebo alternatívnymi múkami, ako je cícerová alebo mandľová múka. Uistite sa, že múka, ktorú si vyberiete, je vhodná pre vaše diétne potreby.
Koreniny a príchute: Koreniny a bylinky zohrávajú kľúčovú úlohu pri zvýrazňovaní chuti vegánskych kelových fašírok. Použite obľúbené bylinky a korenie, ako je cesnakový prášok, cibuľový prášok, paprika alebo sušené bylinky, ktoré dodajú fašírkam hĺbku chuti.
Smaženie na panvici alebo pečenie: Pri príprave vegánskych kelových fašírok si môžete vybrať, či ich budete smažiť na panvici na malom množstve oleja alebo piecť v rúre, čo je zdravšia voľba. Oba spôsoby prinášajú chutné výsledky, ale pečenie si vyžaduje menej oleja a má ľahšiu štruktúru.
Pri príprave vegánskych kelových fašírok nezabudnite podľa potreby upraviť množstvo ingrediencií a čas varenia. Experimentujte s rôznymi chuťami a textúrami pridaním strúhanej zeleniny alebo nahradením iných listových zelenín popri kele. Tieto vegánske fašírky sú výživným a sýtym doplnkom každého rastlinného jedla.
Ingrediencie na vegánske kelové fašírky
- 2 šálky kelu, nadrobno nasekané
- 1/2 šálky cícerovej múky (alebo inej bezlepkovej múky podľa vlastného výberu)
- 2 lyžice výživného droždia (nepovinné, pre syrovú chuť)
- 2 lyžice mletých ľanových semienok alebo semienok chia
- 6 lyžíc vody
- 2 strúčiky cesnaku, mleté
- 1/4 lyžičky červenej papriky (upravte podľa požadovanej ostrosti)
- 1/2 lyžičky soli
- 1/4 lyžičky čierneho korenia
- Olivový olej na vyprážanie
Postup na vegánske kelové fašírky
- V malej miske zmiešajte mleté ľanové semienka alebo chia semienka s vodou. Nechajte ju niekoľko minút odstáť, kým nezhustne a nevytvorí gélovú konzistenciu, čím vznikne ľanové alebo chia vajíčko.
- Vo veľkej miske zmiešajte nakrájaný kel, cícerovú múku, výživné droždie (ak používate), pretlačený cesnak, červenú papriku, soľ, čierne korenie a pripravené ľanové vajce alebo chia vajce. Dobre premiešajte, kým sa všetky prísady rovnomerne nespoja. Ak sa vám zmes zdá príliš suchá, pridávajte po lyžiciach vody, kým nedosiahnete lepkavú, ale zvládnuteľnú konzistenciu.
- Zmes nechajte asi 10 minút odstáť, aby sa chute spojili a kel mierne zmäkol.
- V panvici alebo na panvici na strednom ohni rozohrejte kvapku olivového oleja.
- Z kelovej zmesi odoberte vrchovatú polievkovú lyžicu a nakvapkajte ju na rozohriatu panvicu. Zadnou stranou lyžice ju mierne sploštite, aby ste vytvorili tvar placcky. Postup opakujte, pričom medzi jednotlivými plackami nechajte trochu miesta.
- Placky varte 3-4 minúty z každej strany, alebo kým nezískajú zlatohnedú farbu a nie sú chrumkavé. Možno budete musieť upraviť teplotu, aby ste zabránili spáleniu.
- Po upečení preložte fašírky na tanier vystlaný papierovou utierkou, aby absorbovali prebytočný olej.
- Smaženie opakujte so zvyšnou kelovou zmesou, kým sa nespotrebuje, a podľa potreby pridajte do panvice viac oleja.
- Vegánske kelové fašírky podávajte teplé ako predjedlo, prílohu alebo aj ako placky na hamburgery. Dobre sa kombinujú s vegánskymi omáčkami alebo dresingami, ako je tahini omáčka, vegánske aioli alebo stlačená citrónová šťava.
Vychutnajte si tieto vegánske kelové fašírky ako chutný a výživný doplnok vašich rastlinných jedál!
TIP: Vyskúšaj aj recept na zdravé brokolicové fašírky, ktoré sa dajú jednoducho pripraviť ako pre vegánov, tak aj pre nevegánov.
Kelové fašírky sú nádherným a výživným pokrmom, ktorý prezentuje živé chute a zdraviu prospešné vlastnosti kelu. Či už si ich vychutnáte ako prílohu, predjedlo, alebo dokonca ako alternatívu vegetariánskeho hamburgeru, kelové fašírky sú všestranným a chutným spôsobom, ako začleniť túto na živiny bohatú zeleninu do jedál.