Väčšina rodičov má rovnaké skúsenosti – v dobrej viere pripravíte pre svoju rodinu chutné a zdravé jedlo, a potom pozorujete svoje dieťa, ako nad ním sedí, kúsky jedla posúva po tanieri a neje.
Ponúkame vám niekoľko overených, praktických a v podstate jednoduchých postupov, ako deti postupne naučiť jesť to, čo je pre ne dobré, napríklad viac zeleniny a ovocia.
1. pravidlo: Nechajte deti „prísť jedlu na chuť“
Strava by mala byť pestrá, preto je dôležité, aby deti poznávali širokú paletu chutí. Niektoré jedlá deťom chutia hneď na prvýkrát, iné potrebujú ochutnať niekoľkokrát, kým im „prídu na chuť“, a niektorá jedlá si neobľúbia nikdy. Keď svoje dieťa chcete naučiť jesť niečo nové, nechajte ho to niekoľkokrát vyskúšať.
Je dôležité vedieť, že stačí len málo, možno len jediné zahryznutie do kúska novej zeleniny alebo ovocia. Keď dieťa bude vedieť, že ho nenútite zjesť celú veľkú porciu novej potraviny, nebude sa báť skúšať ďalej.
Pokiaľ ho novinka nezaujme ani po opakovaných ochutnaniach (presný počet stanovený nie je, ale stačí len 3 – 4x), vyskúšajte niečo iné, napríklad iný druh zeleniny alebo ovocia.
Nenúťte deti jesť niečo, čo im naozaj nechutí, tým len posilníte ich odpor k danej potravine. Neprestávajte však deťom nové potraviny ponúkať, niekedy totiž začnú niečo nové jesť, aj keď to predtým niekoľkokrát odmietli.
2. pravidlo: Buďte príkladom
Mnoho vecí sa deti naučia tým, že napodobujú svojich starších súrodencov a dospelých. Preto ak chcete deťom vštepiť zdravé stravovacie návyky, mali by ste ich sami dodržiavať. Dávajte si pozor na to, čo hovoríte a robíte, deti vás vnímajú a napodobujú.
Keď si budete nabudúce naberať šalát, naložte si poriadnu porciu a ešte poznamenajte, ako veľmi máte radi šalát. Uvidíte, že deti sediace pri stole sa budú o chvíľu tiež „ládovať“ šalátom.
3. pravidlo: Dajte deťom možnosť vybrať si
Najmä pri ovocí a zelenine je dôležité dať deťom možnosť vybrať si aspoň z dvoch alebo troch druhov. Keď sa dieťaťa ráno spýtate, či chce pomarančový džús alebo ananásový, učíte ho tak rozhodovať sa a uplatňovať vlastnú vôľu.
To isté platí aj o ďalších jedlách – keď si dieťa môže vybrať, ktorú zo zeleninových príloh si dá na obed, uvedomí si, že na jeho názore záleží. Zároveň mu umožníte, aby si vybralo to, čo mu viac chutí alebo čo ho viac láka (keď si vyberie vami navrhnutú novinku).
4. pravidlo: Majte zeleninu a ovocie poruke
Keď deti pribehnú domov na olovrant, zväčša siahnu po tom, čo je hneď poruke. Zariaďte to teda tak, aby zelenina, ovocie a iné zdravé pokrmy ležali práve tam, kde ich deti uvidia ako prvé. Na kuchynskom stole nechajte misu plnú ovocia a zeleniny.
Ovocné džúsy dajte v chladničke na miesto, ktoré je pre deti najdosiahnuteľnejšie. Nech sú deťom na očiach hneď, keď budú hľadať niečo studené na pitie.
Taktiež môžete do chladničky nachystať malé plastové vrecko s kúskami ovocia alebo zeleniny, ktoré si deti budú môcť vziať so sebou von.
5. pravidlo: Zapojte fantáziu
Jesť ovocie a zeleninu môže byť nudné, ale keď deťom umožníte zapojiť fantáziu, začne ich to baviť. Môžete napríklad skúsiť dať deťom ošúpanú zeleninu a ovocie a nechať ich, nech si do nich vykrajujú vtipné tváre alebo zvieratká.
Zatiaľ čo budú vytvárať svoje umelecké dielko, určite im nejaký odkrojený kúsok príde na chuť. Podobne sa môžete hrať s usporiadaním kúskov jedla na detskom tanieri, fantázii sa medze nekladú.
6. pravidlo: Hlavne, keď to chrúme…
Väčšina detí obľubuje chrumkavé dobroty, najradšej malé kúsky tak na jedno či dve zahryznutia. Surová zelenina nakrájaná na pozdĺžne kúsky a servírovaná s jogurtovou alebo smotanovou zálievkou na namáčanie je obvykle zaručeným úspechom. Podobne je to so sladkými kúskami čerstvého ovocia.
Takže ak váš malý školák odmieta jesť dusenú brokolicu alebo mrkvu, skúste mu ponúknuť hlavičky surovej brokolice (alebo kúsky surovej mrkvy) s trochou ochutenej kyslej smotany. Možno budete prekvapení, ako rýchlo v ňom chrumkavá zeleninka zmizne.
7. pravidlo: Deti rady pomáhajú
Deti oveľa radšej vyskúšajú niečo, čo samy pomáhali pripravovať. Nechajte ich podieľať sa na vymýšľaní jedál – nech napríklad samy nájdu recept, ktorý sa im páči. Môžu ich nájsť v kuchárskej knihe, časopisoch alebo na internete, môžu sa inšpirovať u kamarátov.
Keď budú mať recept, môžu si vyskúšať pripraviť nákupný zoznam alebo sa zapojiť do hľadania zaujímavých potravín v obchode. Doma potom podľa ich receptu pokrm spoločne s nimi pripravíte a uvidíte, že ich nebudete musieť do jedla nútiť.
Mladšie deti bez problémov zvládnu napríklad vymiešať cesto na zdravé banánové muffiny, umyť zeleninu do šalátu, či pripraviť kokosový puding z chia semienok.
8. pravidlo: Pridávajte zeleninu a ovocie do obľúbených detských jedál
Úplne jednoduchý a účinný spôsob, ako deti primať ku konzumácii väčšieho množstva zeleniny a ovocia. Treba na to len myslieť a nezabudnúť. K rannej porcii cereálií pridajte na plátky nakrájaný banán, syrovú pizzu ozdobte kúskami červenej a zelenej papriky alebo pripravte pravý jahodový kokteil.
Do sendviča pridajte šalát alebo kúsky uhorky či reďkovky, do kuracieho vývaru kúsky mrkvy, zeleru, petržlenu. Možností je skutočne neúrekom, iste vám napadne mnoho ďalších spôsobov, ako do jedálneho lístka vašich detí zaradiť ešte viac ovocia a zeleniny.