Polievky

Hrášková polievka – recept

Sezóna čerstvého hrášku sa čochvíľa začne. Výborným spôsobom ako hrášok spracovať je príprava hráškovej polievky. Ak by ste si chceli túto chutnú polievku vychutnať kedykoľvek počas roku, rovnakú službu urobí aj mrazený hrášok. Príprava hráškovej polievky je jednoduchá a vyžaduje pár základných surovín. Dochucovanie je už záležitosťou fantázie – možno použiť blanšírovaný hrášok, krutóny, párky, lyžicu smotany alebo čokoľvek, čo máte radi.

Väčšina hrachových polievok sa vyrába zo sušeného deleného hrachu. Polievka zo sušeného hrachu sa často ochucuje šunkou, je výdatná, hrejivá a sýta. Hrášková polievka zo zeleného hrachu – či už čerstvého alebo mrazeného, je úplne iná. Je ľahká, svetlá a ideálna na jar. Polievka je výborná teplá alebo studená, v závislosti od počasia. S chrumkavým kúskom čerstvého chleba je to sýte ľahké jedlo. Pri zahustení polievky môžete použiť Hrašku, ktorá jej dodá jemnú chuť.

Základné fakty o zelenom hrášku

Hrášok v skutočnosti nie je zelenina, ale strukovina, a preto patrí do rovnakej čeľade ako šošovica, cícer, fazuľa a arašidy. Známy je aj pod názvom záhradný hrášok, sladký hrášok, medový hrášok alebo cukrový hrášok.

Hrášok rastie v strukoch na viniči, a keď sú struky plné, sú zrelé na zber. Väčšina hrachu, ktorý sa konzumuje, je mrazený, takže predstavuje celoročnú základnú surovinu.

Zelený hrášok sa požíva na prípravu polievok, pesta, do šalátov aj ako príloha k mäsovým jedlám – dobre sa dopĺňa s dusenou bravčovou panenkou.

Podľa vedcov sa domestikácia divo rastúcich rastlín hrachu pravdepodobne začala spolu s nástupom poľnohospodárstva. Zuhoľnatené zvyšky hrachu sa objavili v archeologických náleziskách v Turecku a Iraku (približne 7 000 až 6 000 rokov pred n. l.).

Z Blízkeho východu sa strukoviny rýchlo rozšírili do Európy. Tieto rané formy hrachu, dnes nazývané hrach poľný, sa pravdepodobne pestovali na konzumáciu ako strukoviny (teda sušené).

Prvý nález záhradného hrachu (pestovaného na konzumáciu v čerstvom stave) pochádza z archeologických nálezov z doby bronzovej vo Švajčiarsku, približne 3 000 rokov pred naším letopočtom. Hrášok záhradný pestovali aj starí Gréci a Rimania a z týchto oblastí sa rastlina rozšírila do Indie a Číny.

Talianka Katarína Medicejská, manželka francúzskeho kráľa Henricha II., sa zaslúžila o zavedenie hrachu (okrem iných inovácií, ako napríklad vidlička a artičok) do Francúzska v 16. storočí, kde sa rýchlo stal módnou potravinou.

Hrach bol v stredoveku dôležitým zdrojom potravy pre roľníkov, ktorým poskytoval bielkoviny a ďalšie živiny.

Recept na hráškovú polievku s blanšírovaným hráškom

Táto hrášková polievka je ochutená blanšírovaným hráškom, ktorý sa servíruje na vrch hotovej polievky. Blanšírovaný hrášok má však množstvo využití – možno ho pridať do šalátov či k cestovinám s pestom.

Suroviny na hráškovú polievku s blanšírovaným hráškom

  • 1 lyžica rastlinného oleja
  • 1 cibuľa
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 1 veľký zemiak alebo 2 menšie zemiaky
  • 300 g čerstvého alebo mrazeného hrášku
  • 3 šálky zeleninového vývaru
  • 1 lyžica citrónovej šťavy
  • soľ, korenie podľa chuti
  • čerstvé bylinky podľa chuti (napr. petržlen)

Postup na hráškovú polievku s blanšírovaným hráškom

  1. Cibuľu a strúčiky cesnaku ošúpte a nakrájajte nadrobno. Zemiaky ošúpeme a nakrájame na kocky.
  2. V hrnci rozohrejte lyžicu rastlinného oleja, pridajte cibuľu a za občasného miešania ju jemne opečte do sklovita. Vmiešajte pretlačený cesnak, potom pridajte na kocky nakrájané zemiaky a hrášok.
  3. Zalejte zeleninovým vývarom a podľa chuti dochuťte soľou, korením a nadrobno nasekanými čerstvými bylinkami.
  4. Nechajte variť na nízkej teplote asi 15 minút, kým zemiaky a hrášok nie sú vidličkou mäkké.
  5. Potom odstráňte z ohňa, pridajte lyžicu citrónovej šťavy a rozmixujte do hladka.
  6. Hráškovú polievku rozdeľte do tanierov, pred servírovaním ozdobte jogurtom alebo smotanou, kvapkou olivového oleja, trochou tymianu, lyžičkou nasekaných arašidov a blanšírovaným hráškom.

TIP: Blanšírovaný hrášok pripravíte tak, že v malom hrnci zohrejte 3 šálky vody. Keď zovrie, pridajte hrsť hrášku, nechajte ho minútu variť, potom hrášok vyberte z vriacej vody pomocou dierkovanej lyžice a okamžite ho vložte do misky s ľadovou vodou. Nechajte ho asi 5 minút vychladnúť, potom sceďte a podávajte.

Blanšírovaný hrášok možno jesť aj samostatne ako zdravý snack.

Zdravotné benefity zeleného hrášku

Hrášok je bohatý na vlákninu a je jedným z najlepších rastlinných proteínov, vďaka čomu sa stáva sýtym prvkom jedla. Je tiež užitočným vegánskym zdrojom železa, ktoré je potrebné na tvorbu červených krviniek a prenos kyslíka v tele.

Vďaka nízkemu glykemickému indexu (GI) a vysokému obsahu vlákniny je hrášok užitočným doplnkom, ak si potrebujete sledovať hladinu cukru v krvi. Hrášok obsahuje škrob vo forme amylózy, ktorá spomaľuje naše trávenie. Štúdie potvrdzujú, že môže pomôcť zlepšiť rovnováhu cukru v krvi. Hrášok obsahuje aj živiny ako horčík, vitamíny skupiny B a vitamín C.

Hrášok je bohatý na vlákninu, ktorá podporuje zdravie tráviaceho traktu a zároveň podporuje prospešné črevné mikróby, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pre naše zdravie. Veľká časť vlákniny je rozpustná, čo môže zmierniť zápchu. Konzumácia väčšieho množstva vlákniny sa spája so zníženým rizikom mnohých ochorení vrátane obezity, cukrovky 2. typu, srdcových ochorení a rakoviny.

Hrášok obsahuje minerálne látky vhodné pre srdce vrátane horčíka, draslíka a vápnika. Je tiež bohatý na antioxidačné živiny, ako je vitamín C, ako aj fytonutrienty vrátane karotenoidov a flavonolov, ktoré chránia srdce a podporujú kardiovaskulárne funkcie. Rozpustná vláknina, ktorú hrach obsahuje, nám pomáha regulovať hladinu cholesterolu.

Pravidelné zaraďovanie strukovín, ako je hrach, do jedálnička môže znížiť riziko vzniku rakoviny vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Hrášok obsahuje aj prírodné zlúčeniny nazývané saponíny, pričom sa ukázalo, že tieto zlúčeniny pomáhajú chrániť pred niektorými formami rakoviny.

Hrášok je výbornou surovinou aj pre vegánov, vďaka vysokému podielu železa.

Recept na vegánsku hráškovú polievku

Lahodná vegánska polievka z mrazeného hrášku rozmixovaného na hladký krém, so zeleninovým vývarom a kešu mliekom poteší svojou chuťou nielen vegánov. Podobný je aj recept na rýchlu polievku z ružičkového kelu, pri ktorom taktiež nájdete vegánsku verziu.

Suroviny na vegánsku hráškovú polievku

  • 1 lyžica avokádového oleja (alebo iného oleja na varenie)
  • 1 stredne veľká žltá cibuľa (nadrobno nakrájaná)
  • 2-3 strúčiky cesnaku (mleté)
  • 750 g mrazeného sladkého zeleného hrášku
  • 3 šálky zeleninového vývaru
  • 1 lyžica čerstvej mäty, čerstvého kôpru a čerstvej petržlenovej vňate
  • ½ citróna, odšťaveného
  • ½-1 šálka kešu mlieka
  • ¼ lyžičky vločiek červenej papriky (nepovinné)
  • ¼ lyžičky morskej soli
  • mleté čierne korenie podľa chuti (¼-½ lyžičky)

Postup na vegánsku hráškovú polievku

  1. Rozohrejte veľký hrniec na stredne silnom ohni, pridajte olej, nakrájanú cibuľu a soľ. Restujte na strednom stupni 5 až 10 minút. Cibuľa má byť priesvitná, mäkká a s hnedými kúskami, ktoré začínajú karamelizovať.
  2. Pridajte prelisovaný cesnak a varte ďalších 30 sekúnd, kým sa nerozvonia.
  3. Opatrne podlejete trochou zeleninového vývaru, aby sa uvoľnilo všetko, čo sa prilepilo na dno hrnca.
  4. Pridajte zvyšok vývaru a mrazený hrášok. Všetko priveďte do varu, pre urýchlenie môžete hrniec prikryť pokrievkou, a varte 5 minút. Hrášok by mal byť jasne zelený.
  5. Vmiešajte čerstvú mätu, kôpor a petržlenovú vňať.
  6. Keď je hrášok uvarený, ponorným mixérom všetko spolu rozmixujte do hladka.
  7. Pridajte citrónovú šťavu, ½ šálky kešu mlieka, mleté čierne korenie a vločky čerevenej papriky, ak ich používate.
  8. Podľa potreby pridajte viac kešu mlieka, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu.
  9. Podľa chuti pridajte viac soli, korenia alebo citrónovej šťavy, podávajte horúce.

TIP: Polievku môžete jesť len tak, alebo do nej pridať množstvo príloh. Hodia sa čerstvé bylinky, čili vločky, kvapka vegánskeho mlieka alebo vegánskej smotany. Pred mixovaním si môžete na ozdobu vyhradiť aj trochu hrášku. Domáce krutóny sú tiež skvelou voľbou.

Polievku zo zeleného hrášku možno podávať aj formou studenej polievky, čo z nej robí ideálne letné jedlo.

Recept na párkovú polievku s hráškom

Výhodou polievky zo zeleného hrášku oproti tej z deleného sušeného hrachu je, že je pripravená rýchlejšie. Suroviny v tomto recepte sú zvolené veľmi podobne ako v tradičnej hrachovej polievke: párky, bobkový list a kurací vývar.

Vďaka tomu chutí táto hrášková polievka ako klasická hrachová polievka ale so sviežejšou jasnejšou chuťou. Výborne sa k nej hodia hrianky alebo arabský chlieb.

Suroviny na párkovú polievku s hráškom

  • 1 lyžica olivového oleja
  • 1 lyžica masla
  • 1 šálka strúhanej mrkvy
  • 1 malá cibuľa
  • 200 g párkov
  • 900 g mrazeného zeleného hrášku
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 3 šálky kuracieho vývaru
  • 1 bobkový list
  • 1/2 lyžičky soli
  • 1/4 lyžičky suchých tymianových lístkov
  • 1/8 lyžičky čierneho korenia

Postup na párkovú polievku s hráškom

  1. Vo veľkom hrnci alebo holandskej rúre zohrejte olivový olej a maslo na stredne silnom ohni. Mrkvu nakrájajte nahrubo a pridajte ju do hrnca. Hrniec prikryte.
  2. Nakrájajte cibuľu a pridajte ju do hrnca. Premiešajte a prikryte.
  3. Párky nakrájajte nadrobno a pridajte ich k zelenine do hrnca. Premiešajte, prikryte a znížte teplotu.
  4. Do veľkej misy vhodnej do mikrovlnnej rúry vložte mrazený hrášok. Ohrievajte na vysokej teplote 4 minúty. Miešajte. Zahrievajte ďalšie 2 minúty. Mal by byť horúci.
  5. Kým sa hrášok zohrieva, pretlačte strúčiky cesnaku a pridajte ich do hrnca. Varte 30 sekúnd a potom prilejte kurací vývar spolu so soľou, tymianom, bobkovým listom a čiernym korením. Premiešajte a prikryte.
  6. Zvýšte teplotu na najvyššiu a priveďte polievku do varu. Následne znížte teplotu na mierne varte.
  7. Kým sa vývar varí a hrášok z mikrovlny je horúci, naberte naň naberačkou trochu vývaru. Pomocou ponorného mixéra hráškovú zmes rozmixujte na kašu.
  8. Kašovitý hrášok preložte do polievky a premiešajte. Varte kým mrkva nebude mäkká.
  9. Ak máte radi redšiu polievku, pridajte viac vývaru.

TIP: K sladkosti hrášku sa výborne hodí suchý Rizling rýnsky, ktorý sa výborne dopĺňa aj s párkami v polievke.

Kedy sa hrášku radšej vyhnúť

Strukoviny sú bežným alergénom a hrach nie je výnimkou. V prípade diagnostikovanej alergie na strukoviny, by sa mala by venovať osobitná pozornosť konzumácii hrachu.

Kategorie:

Polievky

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang